FESTIVALUL NAȚIONAL DE TEATRU “SĂPTĂMÂNA COMEDIEI”

14-21 Mai Teatrul Sică Alexandrescu, Brașov

Saptamina Comediei

PROGRAMUL FESTIVALULUI NAȚIONAL DE TEATRU”SĂPTĂMÂNA COMEDIEI”, Ediția a V-a
14-21 mai 2017, Brașov
organizator: Asociaţia Culturală Fanzin în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov
PROGRAM TEATRUL “SICĂ ALEXANDRESCU”

Deschiderea Oficială
Duminică, 14 mai
Ora 19:00, Sala mare
Teatrul Sică Alexandrescu Brașov: “Prins în plasă”
Spectacol în avanpremieră
de Ray Cooney
Traducerea: Marian Popescu
Regia: Cristian Ioan
Scenografia: Alexandra Dumitriu
Regia Tehnică: Vasile David, Bărbulescu Constantin
Cu: Mihai Bica, Mihai Giurițan, Gabriela Butuc, Carmen Moruz/Ligia Stan, Tudor Hurmuz/Vlad
Pavel, Claudia Suliman, Gabriel Costea
Preț bilet: 35 lei

Luni, 15 mai
Ora 19:00, Sala mare
Teatrul Odeon București: “Svejk”
după Jaroslav Hašek
Regia: Alexandru Dabija
Cu: Pavel Bartoş, Cezar Antal, Ioan Batinaş, Mircea Constantinescu, Marius Damian, Sabrina
Iașchevici / Alina Berzunțeanu, Dorina Lazăr, Ruxandra Maniu, Paula Niculiţă, Alexandru
Papadopol, Gabriel Pintilei, Anda Saltelechi, Mihai Smarandache, Silvian Vâlcu, Veronica
Gherasim, Dan Iosif
Preț bilet: 75 lei

Marți, 16 mai
Ora 19:00, Sala mare
Teatrul Metropolis București: „Tartuffe sau Impostorul”
de J.B.P. Molière
Versiune scenică: Victor Ioan Frunză
Cu: Adela Mărculescu, Sorin Miron, Nicoleta Hâncu, Mihaela Velicu, Adrian Nicolae , Andrei
Huţuleac , George Costin, Carol Ionescu, Elena Ghimpeţeanu
Preț bilet: 65 lei
Spectatorii sub 16 ani nu au acces!

Miercuri, 17 mai
Ora 19:00, Sala mare
Teatrul Excelsior București: “The History Boys. Povești cu parfum de liceu”
de Alan Bennet
Regia: Vlad Cristache
Cu: Mihai Dinvale, Cristian Popa, Daniela Ioniţă-Marcu, Cristian Nicolaie, George Albert Costea,
Alexandru Ion, Cezar Grumăzescu, Gabriel Costin, Ionuț Vișan, Dan Clucinschi, Alexandru Voicu,
Radu Mateucă
Preț bilet: 50 lei
Recomandare: 16+

Joi, 18 mai
Ora 19:00, Sala mare
Teatrul Mic București: „Rendez-vous pe lună”
de Alexandr Galin
Regia: Gelu COLCEAG
Cu: Dan Condurache, Claudiu Istodor, Ruxandra Enescu, Ana Bianca Popescu, Doina Teodoru,
Beatrice Peter, Valentina Popa, Ioana Pashca, Vlad Corbeanu
Preț bilet: 50 lei

Vineri, 19 mai
Ora 19:00, Sala mare
Teatrul Național “I. L. Caragiale” București: „Micul Infern”
de Mircea Ștefănescu
Regia: Mircea Cornișteanu
Cu: Ileana Stana Ionescu, Rodica Popescu Bitănescu, Ilinca Goia, Liviu Lucaci, Marius Rizea,
Dragoş Stemate, Daniel Badale, Fulvia Folosea
Preț bilet: 65 lei

Sâmbătă, 20 mai
Ora 19:00, Sala mare
Teatrul Național “Marin Sorescu” Craiova: „ Spargerea”
după Răzvan Petrescu
Regia: Dragoș Alexandru Mușoiu
Cu: Claudiu Bleonţ, Iulia Lazăr, Angel Rababoc, Adrian Andone, Cătălin Vieru, Iulia Colan,
Gabriela Baciu, Anca Dinu, Eugen Titu
Preț bilet: 50 lei

Închiderea Oficială
Duminică, 21 mai
Ora 19:00, Sala mare
Teatrul Metropolis București: „Domnul Ibrahim și florile din coran”
de Eric-Emmanuel Schmitt
Regia: Chris Simion
Cu: Marian Râlea, Vlad Logigan, Claudiu Bleonţ, Lia Bugnar, Magda Catone, Amelia Ursu, Elena
Ghimpețeanu
Preț bilet: 65 lei
Nerecomandat tinerilor sub 14 ani!

PROGRAM CENTRUL CULTURAL REDUTA
Luni, 15 mai
Ora 18:00,
Alice în Țara Minunilor
Costume: Mirela Diaconu
Decor: Flavia Varga
Regie și proiecție: Florina Dumitrache
Versuri: Ioana Ginghina
Compozitor: Eduard Petru Jighirgiu
Producător: MiniArtShow by Ioana Ginghină
Cu: Tatiana Selaru / Andra Mirescu, Daniel Marcu, George Lepadatu, Andreea Gaica/ Andreea
Mera, Diana Manaila
Preț bilet: 35 de lei.
Biletele sunt disponibile la casa de bilete a Centrului Cultural Reduta.
Vârstă recomandată copii: 4-10 ani

PROGRAM FILME SĂPTAMÂNA COMEDIEI @ CINEMATECA PATRIA
Luni, 15 mai
Ora 20:00 – Seara filmului european
Viata e frumoasă / La vita è bella (Italia, 1997)
Regia: Roberto Benigni
Cu: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi
Genul: dramă, comedie
3 premii Oscar –Oscar pentru cel cel mai bun film strain 1996
Marele premiu al Juriului la festivalul de la Cannes 1998
Intrarea liberă

Marți, 16 mai
20:00 – Film Cult
Cursa de la miezul nopții / Midnight Run (SUA, 1988)
Regia: Martin Brest
Cu: Robert De Niro, Charles Grodin
Genul: comedie, acțiune
Intrarea liberă

Miercuri, 17 mai
20:00 – Special Cannes Palme d’Or
MASH (SUA, 1970)
Regia: Robert Altman
Cu: Donald Sutherland, Elliott Gould, Robert Duvall
Genul: comedie neagră, război
Palme d’Or la Festivalul de la Cannes
Premiul Oscar pentru cel mai bun scenariu
Intrarea liberă

Joi, 18 mai
20:00 – Comedy Classics
Marea hoinăreală / La Grande Vadrouille (Franța, 1966)
Regia: Gerard Oury
Cu: Louis de Funès, Bourvil
Genul: comedie
Intrarea liberă

Vineri, 19 mai
20:00 – Seara filmului românesc
6.9 pe scara Richter (2016)
Regia: Nae Caranfil
Cu: Laurențiu Bănescu, Maria Obretin, Teo Corban
Genul: comedie, musical

Sâmbătă, 20 mai
17:00 – Mari actori
Aripioară sau picior / L’aile ou la cuisse (Franța, 1976)
Regia: Claude Zidi
Cu: Louis de Funès, Coluche
Genul: comedie
Intrarea liberă

19.00: – Mari regizori
Din dragoste pentru Roma / To Rome with Love (SUA-Italia, 2012)
Regia: Woody Allen
Cu: Woody Allen, Penélope Cruz, Jesse Eisenberg
Genul: comedie romantic
Intrarea liberă

Duminică, 21 mai
17:00 – Golden Classics
Aventurile rabinului Iacob/ Les aventures de Rabbi Jacob (Franța, 1973)
Regia: Gerard Oury
Cu: Louis de Funès, Miou-Miou
Genul: comedie
Intrarea liberă

19.00 – Seara de Oscar
Apartamentul/ The Apartment (SUA, 1960)
Regia: Billy Wilder
Cu: Jack Lemmon, Shirley McLaine
Genul: comedie dramatică
5 premii Oscar
Intrarea liberă

PROGRAM TEATRU DE STRADĂ
Acces gratuit pentru toate categoriile de public
Duminică, 14 mai
Ora 17:30 – Piața Sfatului – Str. Republicii
“Suflet de statuie” – Din viața satului
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu
Ora 18:30 – Teatrul Sică Alexandrescu
“Suflet de statuie” – Din viața satului
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu
Ora 19:30 – Coresi Shopping Resort
“Suflet de statuie” – Din viața satului
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu

Luni, 15 mai
Ora 17.00 – Parcul Trandafirilor (Răcădău)
Aventurile lui Oac Oac
Construcție păpuși: Tomos Tunde
Scenografie: Silvian Duică și Georgia Gulea
Muzică: Georgia Gulea și Silvian Duică
Un spectacol de Silvian Duică
Spectacol prezentat de Teatrul Strada Brașov
Ora 17:30 – Piața Sfatului – Str. Republicii
“Suflet de statuie” – D’ale lui DRACULA
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu
Ora 18:30 – Teatrul Sică Alexandrescu
“Suflet de statuie” – D’ale lui DRACULA
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu
Ora 19:30 – Coresi Shopping Resort
“Suflet de statuie” – D’ale lui DRACULA
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu

Marți, 16 mai
Ora 17.00, Parcul Tractorul
Fata săracului cea isteață
după Petre Ispirescu
Scenografia/ construcție păpuși: Daniel Roșca
Cu: Iulian Ene, Georgia Gulea și Silvian Duică
Spectacol de marionette prezentat de Teatrul Strada Brașov
Ora 17:30 – Piața Sfatului – Str. Republicii
“Suflet de statuie” – Noroc!
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu
Ora 18:30 – Teatrul Sică Alexandrescu
“Suflet de statuie” – Noroc!
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu
Ora 19:30 – Coresi Shopping Resort
“Suflet de statuie” – Noroc!
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu

Miercuri, 17 mai
Ora 17.00, Parcul Trandafirilor (Răcădău)
Punguța cu 2 bani
dupa Ion Creangă
Un spectacol de Silvian Duică
Spectacol de păpuși de Teatrul Strada Brașov
Ora 17:30 – Piața Sfatului – Str. Republicii
“Suflet de statuie” – Arlechini și colombine
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu
Ora 18:30 – Teatrul Sică Alexandrescu
“Suflet de statuie” – Arlechini și colombine
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu
Ora 19:30 – Coresi Shopping Resort
“Suflet de statuie” – Arlechini și colombine
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu

Joi, 18 mai
Ora 17.00 – Parcul Tractorul
Muzicanții din Bremmen
după Frații Grimm
Scenografia: Silvian Duică
Regie: Silvian Duică
Spectacol de divertisment cu și fără păpuși
Spectacol prezentat de Teatrul Strada Brașov
Ora 17:30 – Piața Sfatului – Str. Republicii
“Suflet de statuie” – Fantezia gonflabilă
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu
Ora 18:30 – Teatrul Sică Alexandrescu
“Suflet de statuie” – Fantezia gonflabilă
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu
Ora 19:30 – Coresi Shopping Resort
“Suflet de statuie” – Fantezia gonflabilă
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu

Vineri, 19 mai
Ora 17.00 – Piața Sfatului
Scufița Roșie
după Frații Grimm
Spectacol de divertisement cu Silvian Duica și Georgia Gulea
Voci: Miruna Vaju și Silvian Duica
Spectacol prezentat de Teatrul Strada Brașov
Ora 17:30 – Piața Sfatului – Str. Republicii
“Suflet de statuie” – Lumea albă -Tablou vivant
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu
Ora 18:30 – Teatrul Sică Alexandrescu
“Suflet de statuie” – Lumea albă -Tablou vivant
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu
Ora 19:30 – Coresi Shopping Resort
“Suflet de statuie” – Lumea albă – Tablou vivant
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu

Sâmbătă, 20 mai
Ora 13.00, Intersecție Str. Michael Weiss cu Str. Republicii
Cei trei Purceluși
Spectacol gen Muppets Show
Spectacol prezentat de Teatrul Strada Brașov
Ora 17:30 – Piața Sfatului – Str. Republicii
“Suflet de statuie” – Prințese și vrăjitori
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu
Ora 18:30 – Teatrul Sică Alexandrescu
“Suflet de statuie” – Prințese și vrăjitori
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu
Ora 19:30 – Coresi Shopping Resort
“Suflet de statuie” – Prințese și vrăjitori
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu

Duminică, 21 mai
Ora 13.00, Intersecție Str. Michael Weiss cu Str. Republicii
Trei iezi cucuieți
Scenariul și Regia: Silvian Duică
Scenografie, construcție păpuși: Iulian Ene
Spectacol prezentat de Teatrul Strada Brașov
Ora 17:30 – Piața Sfatului – Str. Republicii
“Suflet de statuie” – Din viața satului
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu
Ora 18:30 – Teatrul Sică Alexandrescu
“Suflet de statuie” – Din viața satului
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu
Ora 19:30 – Coresi Shopping Resort
“Suflet de statuie” – Din viața satului
Spectacol statui vivante
Teatrul Vostru Sibiu