Calendar Evenimente

Aug
1
Thu
1-31 August | Expoziţia permanentă: „Familia Baciu” @ CASA MEMORIALA STEFAN BACIU
Aug 1 – Aug 31 toata ziua

CASA MEMORIALA STEFAN BACIU

 

orele 9.00 – 17.00 – Marţi Vineri

orele 10.00 -17.00 Luni şi Sâmbătă

Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”

Strada Baiulescu nr. 9

1-31 August | Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor” @ CASA MURESENILOR
Aug 1 – Aug 31 toata ziua

Orele 9.00 – 17.00 – Marţi Vineri

Orele 10.00 -17.00 Luni şi Sâmbătă

Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”

1-31 August | Expoziţia permanentă: „Memoria fibrelor textile” @ MUZEUL DE ETNOGRAFIE BRAŞOV
Aug 1 – Aug 31 toata ziua

Program Marţi – Duminică 10.00 – 18.00 –
Expoziţia permanentă: „Memoria fibrelor textile: de la împletitul
manual la tricotajul mecanic”
Muzeul de Etnografie Braşov

1-31 August | Expoziţia permanentă: „Patrimoniul textil” @ MUZEUL DE ETNOGRAFIE BRAŞOV
Aug 1 – Aug 31 toata ziua

Program Marţi Duminică  10.00 – 18.00 –

Expoziţia permanentă: „Patrimoniul textil”

Expoziţia temporară: “Urmele mocanilor săceleni în Basarabia şi Dobrogea

1-31 August | Expoziţia temporară: “Negustori români din Scheii Braşovului” @ MUZEUL CIVILIZAŢIEI URBANE
Aug 1 – Aug 31 toata ziua

MUZEUL CIVILIZAŢIEI URBANE
Program Marţi – Duminică 10.00 – 18.00
Expoziţia temporară: “Negustori români din Scheii Braşovului”

1-31 August | Expoziţia temporară: „DEVIATIONS” @ MUZEUL DE ARTĂ BRAŞOV
Aug 1 – Aug 31 toata ziua

Orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Vineri
Orele 10.00 -17.00 – Luni şi Sâmbătă
Expoziţia temporară: „DEVIAŢIONS”
Bdul.Eroilor nr.21

1-31 August | MUZEUL PRIMA ŞCOALĂ ROMÂNEASCĂ @ MUZEUL PRIMA ŞCOALĂ ROMÂNEASCĂ
Aug 1 – Aug 31 toata ziua

Orele 9.00 – 17.00 Luni – Duminică

Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,

„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate

Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”

Aug
21
Wed
Nasul x 3 @ Sala "Patria" – Cinemateca
Aug 21@8:00 pm

Ora:20:00 Nasul x 3

Nașul 3 / The Godfather: Part III (SUA, 1990)

Regia: Francis Ford Coppola

Cu: Al Pacino, Andy Garcia, Sophia Coppola

drama, epic

Sala “Patria” – Cinemateca

Aug
22
Thu
FESTIVALUL INTERNAŢIONAL: CERBUL DE AUR @ PIATA SFATULUI
Aug 22 toata ziua

FESTIVALUL  INTERNAŢIONAL: CERBUL DE  AUR

Loc de desfaşurare PIATA SFATULUI

Perioada 22 –  25 august 2019

Orele 20.30

Comedy Classics @ Sala "Patria" – Cinemateca
Aug 22@8:00 pm

Ora:20:00 Comedy Classics

The Blues Brothers ( SUA, 1978)

Regia: John Landis

Cu: John Belushi, Dan Aykroyd, Aretha Franklin

Sala “Patria” – Cinemateca

Aug
23
Fri
FESTIVALUL INTERNAŢIONAL: CERBUL DE AUR @ PIATA SFATULUI
Aug 23 toata ziua

FESTIVALUL  INTERNAŢIONAL: CERBUL DE  AUR

Loc de desfaşurare PIATA SFATULUI

Perioada 22 –  25 august 2019

Orele 20.30

Seara filmului românesc @ Sala "Patria" – Cinemateca
Aug 23@8:00 pm

Ora:20:00 Seara filmului românesc

Secretul fericirii (2018)

Regia: Vlad Zamfirescu

Cu: Vlad Zamfirescu, Irina Velcescu

Dragoste, dramă

Sala “Patria” – Cinemateca

Aug
24
Sat
FESTIVALUL INTERNAŢIONAL: CERBUL DE AUR @ PIATA SFATULUI
Aug 24 toata ziua

FESTIVALUL  INTERNAŢIONAL: CERBUL DE  AUR

Loc de desfaşurare PIATA SFATULUI

Perioada 22 –  25 august 2019

Orele 20.30

Proiectii filme @ Sala "Patria" – Cinemateca
Aug 24 toata ziua

Ora:11:00 Matineu copii

Shrek al Treilea / Shrek the Third (2007)

Regia: Chris Miller

Animaţie

Sala “Patria” – Cinemateca


Ora:17:00 Mari actori

Jesse James (SUA, 1939)

Regia: Henry King

Cu: Tyrone Power, Henry Fonda

western, biografic

Sala “Patria” – Cinemateca


Ora:19:00 Mari regizori

Zardoz (Anglia, 1974)

Regia: John Boorman

Cu: Sean Connery, Charlotte Rampling, Sara Kestelman

SF, fantastic

Sala “Patria” – Cinemateca

Aug
25
Sun
FESTIVALUL INTERNAŢIONAL: CERBUL DE AUR @ PIATA SFATULUI
Aug 25 toata ziua

FESTIVALUL  INTERNAŢIONAL: CERBUL DE  AUR

Loc de desfaşurare PIATA SFATULUI

Perioada 22 –  25 august 2019

Orele 20.30

Aug
26
Mon
Concert @ Primăria Municipiului Brașov – Piața Sfatului
Aug 26@8:00 pm

26 AUGUST 2019

 

Ora 20.00 – Concert

Primăria Municipiului Brașov – Piața Sfatului

Seara filmului european @ Sala "Patria" – Cinemateca
Aug 26@8:00 pm

Ora:20:00 Seara filmului european

Vieți Duble / Doubles Vies (Franta, 2019)

Regia: Olivier Assayas

Cu: Juliette Binoche, Guillaume Canet

Comedie, Dramă

Sala “Patria” – Cinemateca

Aug
27
Tue
Recital estival @ Piața Sf. Ioan
Aug 27@6:30 pm

27 AUGUST 2019

 

Ora 18,30 – Recital estival

Bogdan Costache – Vioară

Ana Maria Negrea – Pian

În program lucrări A. Dvorak, P. de Sarasate, N. Milstein

Piața Sf. Ioan

Film Cult @ Sala "Patria" – Cinemateca
Aug 27@8:00 pm

Ora:20:00 Film Cult

Omul-elefant /The Elephant Man (SUA-Anglia,1980)

Regia: David Lynch

Cu: Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft

Dramă, biografic

Sala “Patria” – Cinemateca

Aug
28
Wed
Proiectii filme @ Sala "Patria" – Cinemateca
Aug 28 toata ziua

Ora:11:00 Matineu copii

Ratatouille (2007)

Regia: Brad Bird

Animaţie

Sala “Patria” – Cinemateca


Ora:17:00 Golden Classics

Numele Trandafirului / The Name of the Rose (Germania, Italia, Franța, 1986)

Regia: Jean-Jacques Annaud

Cu: Sean Connery, Christian Slater, Ron Perlman

Dramă, ecranizare, thrilller

Sala “Patria”  – Cinemateca


Ora:19:00 Seara de Oscar

Vacanță la Roma / Roman Holiday (SUA, 1953)

Regia: William Wyler

Cu: Audrey Hepburn, Gregory Peck, Edddie Albert

Comedie romantică

Sala “Patria” – Cinemateca

Short Film Factory @ Sala "Patria" – Cinemateca
Aug 28@8:00 pm

Ora:20:00 Short Film Factory

Sala “Patria” – Cinemateca

Aug
29
Thu
AMURAL FESTIVAL VIZUAL, ediţia a V-a @ Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania Braşov
Aug 29 toata ziua

Orele 16.00 – 22.00 – Expoziţie ; ilustraţie R.Obert ; Maria Ionescu

Orele 16.00 – 22.00 – Instalaţie de artă – Andreeas Lutz

Vissual (str. Fabricii)

 

Orele 16.00 – 22.00 – Expoziţie Ilustraţie &VR

One Night Gallery

 

Orele 16.00 – 22.00 – Expoziţie Design

Firestarter

Turnul Alb

 

Orele 16.00 – 22.00 – Expoziţie Pictură

Subsequent

 

Orele 16.00 – 20.00 – Ateliere  pentru copii

Amural Kids

 

Orele 21.00 -23.00 – Proiecţie film

Selecţie scurtmetraje

Curtea Bibliotecii Judeţene George Bariţiu

 

Orele 20.00 – 21.00 – Poezie

Visual  Poetray

 

Orele 21.00 – 00.00 -Concert & live visuals

Anemic Disco, Butz  Brothers

 

Turnul Negru 

 

Orele 16.00 – 19.00 – Concert & live visuals

Call DJs

 

Orele 19.00 – 21.00 – Concert & live visuals

Moduler

 

Orele 21.00 – 23.00 – Concert & live visuals

Brad

 

Orele 23.00 – 03.00 – Concert & live visuals

Ada Kaleh

Kiki cel neascultător – de Erika Mihaly şi Cecilia Negru @ Parcul Titulescu, Centru
Aug 29@11:00 am

29  AUGUST  2019

 

Ora 11.00 – Kiki cel neascultător  – de Erika Mihaly şi Cecilia Negru

Scenografia şi păpuşile: Tomoş Tunde

Parcul Titulescu, Centru

Comedy Classics @ Sala "Patria" – Cinemateca
Aug 29@8:00 pm

Ora:20:00 Comedy Classics

Blues Brothers 2000 (SUA, 1998)

Regia: John Landis

Cu: Dan Aykroyd, John Goodman, Aretha Franklin

Comedie, muzical

Sala “Patria” – Cinemateca

Aug
30
Fri
AMURAL FESTIVAL VIZUAL, ediţia a V-a @ Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania Braşov
Aug 30 toata ziua

30 AUGUST 2019

 

Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania Braşov

 

Orele 16.00 – 22.00 – Expoziţie ; ilustraţie R.Obert ; Maria Ionescu

 

Orele 16.00 – 22.00 – Instalaţie de artă

Andreeas Lutz

 

Vissual (str. Fabricii)

 

Orele 16.00 – 22.00 – Expoziţie Ilustraţie &VR

One Night Gallery

 

Turnul Alb

Orele 16.00 – 22.00 – Expoziţie Design

Firestarter

Orele 16.00 – 20.00 – Ateliere  pentru copii

Amural Kids

 

Turnul Negru

 

Orele 16.00 – 22.00 – Expoziţie Pictură

Subsequent

 

Str. George  Coşbuc

 

Orele 21.00 – 00.00 – Pictură murală

Wanda  Hutira

Seara filmului românesc @ Sala "Patria" – Cinemateca
Aug 30@8:00 pm

Ora:20:00 Seara filmului românesc

Distanţa dintre mine şi mine (2018)

Regia: Mona Nicoară, Dana Bunescu

Cu: Nina Cassian

documentar

Sala “Patria” – Cinemateca

Aug
31
Sat
AMURAL FESTIVAL VIZUAL, ediţia a V-a @ Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania Braşov
Aug 31 toata ziua

Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania Braşov

Orele 16.00 – 22.00 – Expoziţie ; ilustraţie R.Obert ; Maria Ionescu

Orele 16.00 – 22.00 – Instalaţie de artă

Andreeas Lutz

 

Vissual (str. Fabricii)

 

Orele 16.00 – 22.00 – Expoziţie Ilustraţie &VR

One Night Gallery

 

Turnul Alb

 

Orele 16.00 – 22.00 – Expoziţie Design

Firestarter

 

Orele 16.00 – 20.00 – Ateliere  pentru copii

Amural Kids

 

Orele 21.00 -23.00 – Proiecţie film

Selecţie scurtmetraje

 

Turnul Negru 

 

Orele 16.00 – 22.00 – Expoziţie Pictură

Subsequent

 

Orele 21.00 – 00.00 – Pictură murală

Wanda  Hutira

Str. George  Coşbuc

 

Orele 16.00 – 19.00 – Concert & live visuals

Call DJs

 

Orele 19.00 – 21.00 – Concert & live visuals

Vlad Bold

 

Orele 21.00 – 00.00 – Concert & live visuals

Gama

 

Str. George  Coşbuc

Orele 21.00 – 00.00 – Pictură murală

Wanda  Hutira

 

Curtea Bibliotecii Judeţene George Bariţiu

 

Orele 20.00 – 21.00 – Poezie

Visual  Poetray

 

Orele 21.00 – 00.00 -Concert & live visuals

Tertip Cosmos Tone

Proiectii filme @ Sala "Patria" – Cinemateca
Aug 31 toata ziua

 

Ora:11:00 Matineu copii

Mașini 3 / Cars 3 (2017)

Regia: Brian Fee

Animaţie

Sala “Patria” – Cinemateca


Ora:17:00 Mari actori

Om pe sârmă / Man on a Tightrope (SUA, 1953)

Regia: Elia Kazan

Cu: Fredric March, Terry Moore, Gloria Grahame

Thriller, dramă

Sala “Patria” – Cinemateca


Ora:19:00 Mari regizori

Acum, apocalipsul / Apocalypse Now Redux (SUA, 1979)

Regia: Francis Ford Coppola

cu: Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall

război, dramă

Sala “Patria” – Cinemateca

ZIUA LIMBII ROMÂNE @ Teatrul  Sică Alexandrescu, Piața Sf. Ioan
Aug 31 toata ziua

31 AUGUST 2019 –  ZIUA  LIMBII ROMÂNE

 

Teatrul  Sică Alexandrescu

Piața Sf. Ioan