Calendar Evenimente

May
23
Thu
5 Mai-9 Iunie | Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi vestimentaţie la Românii din Braşov 1700- 1939” @ Casa Junilor (·str.Prundului nr.1)
May 23 toata ziua

 

  5 MAI 9 IUNIE 2019

 

  Casa  Junilor (·str.Prundului nr.1)

  Orele 11.00 – 17.00 Luni – Vineri

Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi

vestimentaţie la  Românii din Braşov 1700- 1939”,

May
24
Fri
5 Mai-9 Iunie | Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi vestimentaţie la Românii din Braşov 1700- 1939” @ Casa Junilor (·str.Prundului nr.1)
May 24 toata ziua

 

  5 MAI 9 IUNIE 2019

 

  Casa  Junilor (·str.Prundului nr.1)

  Orele 11.00 – 17.00 Luni – Vineri

Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi

vestimentaţie la  Românii din Braşov 1700- 1939”,

Un cuplu ciudat – de Neil Simon @ Teatrul „Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Mare
May 24@7:00 pm

 

Ora 19.00 – Un cuplu ciudat   de Neil Simon

Regia artistică: Adrian Iclenzan, Decorul: Mihai Mădescu, Costumele:Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov Sala Mare

Seara filmului românesc @ Sala „Patria”
May 24@8:00 pm

16 MAI 2019

Ora20:00 Seara filmului românesc

Distanţa dintre mine şi mine (2018

Regia: Mona Nicoară, Dana Bunescu

Cu: Nina Cassian

Documentar

Sala „Patria”


24 MAI 2019

Ora 20:00 Seara filmului românesc

Secretul fericirii (2018)

Regia: Vlad Zamfirescu

Cu: Vlad Zamfirescu, Irina Velcescu

Dragoste, dramă

Sala „Patria”


27 MAI 2019

Ora 20:00 Seara filmului european

The Sisters Brothers/Frații Sisters (Fr, Bg, Ro, Sp-2018)

Regia: Jacques Audiard

Cu: Joaquin Phoenix, John C. Reilly

western

Sala „Patria”


31 MAI 2019

20:00 Seara filmului românesc

Cap și pajură (2019)

Regia: Nicolae Constantin Tănase

Cu: Alex Călin, Iulia Ciochină, Florin Salam

dramă

Sala „Patria”

May
25
Sat
Fata babei şi fata moşneagului – de Valentin Dobrescu @ Teatrul Arlechino Braşov
May 25 toata ziua

Ora 10.30  şi 12.00 – Fata babei şi fata moşneagului – de Valentin Dobrescu

Regia si scenografia: Valentin Dobrescu, muzica: Alin Macovei Moraru

Teatrul Arlechino Braşov

Matineu copii @ Sala „Patria”
May 25@11:00 am

11 MAI 2019

Ora11:00 Matineu copii

Cartea Junglei / The Jungle Book (1967)

Regia: Wolfgang Reitherman

Animaţie

Sala „Patria”


12 MAI 2019

Ora11:00 Matineu copii

Peter Pan (1953)

Regia: Clyde Geronimi, Wilfred Jackson

Animaţie

Sala „Patria”


18 MAI 2019

Ora11:00 Matineu copii

Regele Leu / The Lion King (1994)

Regia: Roger Allers, Rob Minkoff

Animaţie

Sala „Patria”


19 MAI 2019

Ora11:00 Matineu copii

Regele Leu 2 / The Lion King 2: Simba`s Pride (1998)

Regia: Darell Rooney, Rob LaDuca

Animaţie

Sala „Patria”


25 MAI 2019

Ora11:00 Matineu copii

Mune: Gardianul lunii (2014)

Regia: Alexandre Heboyan, Benoit Philippon

Animaţie

Sala „Patria”


26 MAI 2019

Ora11:00 Matineu copii

Printesa si broscoiul / The Princess and the Frog (2009)

Regia: Ron Clements, John Musker

Animaţie

Sala „Patria”

Mari actori @ Sala „Patria”
May 25@5:00 pm

 11 MAI 2019

Ora17:00 Mari actori

Șarada / Charade (SUA, 1963)

Regia: Stanley Donen

Cu: Cary Grant, Audrey Hepburn, Walter Matthau

Comedie, thriller.

Sala „Patria”


18 MAI 2019

Ora 17:00 Mari actori

Doctor Doolitle (SUA, 1967)

Regia: Richard Fleischer

cu:  Rex Harrison, Samantha Eggar, Anthony Newley

comedie, aventuri

Sala „Patria”


25 MAI 2019

Ora17:00 Mari actori

Tăticul picioare lungi / Daddy Long Legs (SUA, 1955)

Regia: Jean Negulesco

Cu:  Fred Astaire, Leslie Caron, Terry Moore

muzical, comedie

Sala „Patria”

MADAMA BUTTERFLY – Operă de G. Puccini @ Opera Brașov
May 25@6:30 pm

Ora 18.30- MADAMA BUTTERFLY  –  Operă de G. Puccini

Dirijor: Traian Ichim, Regia: Anda Tabacaru

Opera Brașov

Mari regizori @ Sala „Patria”
May 25@7:00 pm

11 MAI 2019

Ora19:00 Mari regizori

American Graffiti (SUA, 1973)

Regia: George Lucas

Cu: Richard Dreyfuss, Ron Howard, Paul Le Mat

Comedie, dramă

Sala „Patria”


18 MAI 2019

Ora20:00 Mari regizori

Psycho (SUA, 1960)

Regia: Alfred Hitchcock

cu: Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles

thriller, dramă

Sala „Patria”


25 MAI 2019

Ora19:30 Mari regizori

Iubire adevărată / True Romance (SUA, 1993)

Regia: Tony Scott

Cu: Christian Slater, Patricia Arquette, Dennis Hopper

thriller, dramă

Sala „Patria”

Prins în plasă – de Ray Cooney @ Teatrul „Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Mare
May 25@7:00 pm

 

Ora 19.00 – Prins în plasă de Ray Cooney

Regia artistică: Cristian Ioan, Scenografia: Alexandra Dumitru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov Sala Mare

May
26
Sun
Regele gol – de Alina Hiristea @ Teatrul Arlechino Braşov
May 26 toata ziua

Ora 10.30  şi 12.00 – Regele gol – de Alina Hiristea

Regia: Alina Hiristea, scenografia: Flavia Varga şi Adriana Dinulescu, muzica: Cari Tibor

Teatrul Arlechino Braşov

Matineu copii @ Sala „Patria”
May 26@11:00 am

11 MAI 2019

Ora11:00 Matineu copii

Cartea Junglei / The Jungle Book (1967)

Regia: Wolfgang Reitherman

Animaţie

Sala „Patria”


12 MAI 2019

Ora11:00 Matineu copii

Peter Pan (1953)

Regia: Clyde Geronimi, Wilfred Jackson

Animaţie

Sala „Patria”


18 MAI 2019

Ora11:00 Matineu copii

Regele Leu / The Lion King (1994)

Regia: Roger Allers, Rob Minkoff

Animaţie

Sala „Patria”


19 MAI 2019

Ora11:00 Matineu copii

Regele Leu 2 / The Lion King 2: Simba`s Pride (1998)

Regia: Darell Rooney, Rob LaDuca

Animaţie

Sala „Patria”


25 MAI 2019

Ora11:00 Matineu copii

Mune: Gardianul lunii (2014)

Regia: Alexandre Heboyan, Benoit Philippon

Animaţie

Sala „Patria”


26 MAI 2019

Ora11:00 Matineu copii

Printesa si broscoiul / The Princess and the Frog (2009)

Regia: Ron Clements, John Musker

Animaţie

Sala „Patria”

COCOȘELUL NEASCULTĂTOR -Spectacol pentru copii de I. Lucian @ Opera Brașov
May 26@5:00 pm

Ora 17.00-COCOȘELUL NEASCULTĂTOR –Spectacol pentru copii de I. Lucian

Regia: C. Ungureanu

Opera Brașov

Golden Classics
May 26@5:00 pm

12 MAI 2019

Ora17:00 Golden Classics

Domnii preferă blondele /Gentlemen Prefer Blondes (SUA, 1953)

Regia: Howard Hawks

Cu: Marilyn Monroe, Jane Russell

Comedie

Sala „Patria”


19 MAI 2019

Ora17:00 Golden Classics

Cum să te măriți cu un milionar / How To Marry a Millionaire (SUA, 1953)

Regia: Jean Negulesco

cu: Marilyn Monroe, Lauren Bacall, Betty Grable

comedie, romantic

Sala „Patria”


26 MAI 2019

Ora17:00 Golden Classics

Draga mea Clementine/ My Darling Clementine (SUA, 1946)

Regia: John Ford

Cu: Henry Fonda, Linda Darnell, Victor Mature

Dramă, western

Sala „Patria”


26 MAI 2019

Seara de Oscar @ Sala „Patria”
May 26@7:00 pm

12 MAI 2019

Ora 19:00 Seara de Oscar

Forrest Gump (SUA, 1994)

Regia: Robert Zemeckis

Cu: Tom Hanks, Gary Sinise

Dramă, comedie, ecranizare

Sala „Patria”


19 MAI 2019

Ora19:00 Seara de Oscar

Luna de hârtie / Paper Moon (SUA, 1973)

Regia: Peter Bogdanovich

Cu: Ryan O’Neal, Tatum O’Neal

comedie dramatică

Sala „Patria”


26 MAI 2019

Ora19:00 Seara de Oscar

Vânătorul de cerbi / The Deer Hunter (SUA, 1978)

Regia: Michael Cimino

Cu: Robert de Niro, Christopher Walken, Meryl Streep

Dramă, război

Sala „Patria”

May
27
Mon
5 Mai-9 Iunie | Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi vestimentaţie la Românii din Braşov 1700- 1939” @ Casa Junilor (·str.Prundului nr.1)
May 27 toata ziua

 

  5 MAI 9 IUNIE 2019

 

  Casa  Junilor (·str.Prundului nr.1)

  Orele 11.00 – 17.00 Luni – Vineri

Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi

vestimentaţie la  Românii din Braşov 1700- 1939”,

Seara filmului european @ Sala „Patria”
May 27@8:00 pm

13 MAI 2019

Ora20:00 Seara filmului european

Mc Queen (Anglia, 2018)

Regia:  Ian Bonhôte, Peter Ettedgui

Cu: Alexander McQueen

Documentar

Sala „Patria”


20 MAI 2019

Ora20:00 Seara filmului european

Războiul rece/ Zimna wojna (Polonia, 2018)

Regia: Pavel Pawlikovski

Cu: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza

Dramă, dragoste

Sala „Patria”


27 MAI 2019

Ora20:00 Seara filmului european

The Sisters Brothers/Frații Sisters (Fr, Bg, Ro, Sp-2018)

Regia: Jacques Audiard

Cu: Joaquin Phoenix, John C. Reilly

western

Sala „Patria”

Seara filmului românesc @ Sala „Patria”
May 27@8:00 pm

16 MAI 2019

Ora20:00 Seara filmului românesc

Distanţa dintre mine şi mine (2018

Regia: Mona Nicoară, Dana Bunescu

Cu: Nina Cassian

Documentar

Sala „Patria”


24 MAI 2019

Ora 20:00 Seara filmului românesc

Secretul fericirii (2018)

Regia: Vlad Zamfirescu

Cu: Vlad Zamfirescu, Irina Velcescu

Dragoste, dramă

Sala „Patria”


27 MAI 2019

Ora 20:00 Seara filmului european

The Sisters Brothers/Frații Sisters (Fr, Bg, Ro, Sp-2018)

Regia: Jacques Audiard

Cu: Joaquin Phoenix, John C. Reilly

western

Sala „Patria”


31 MAI 2019

20:00 Seara filmului românesc

Cap și pajură (2019)

Regia: Nicolae Constantin Tănase

Cu: Alex Călin, Iulia Ciochină, Florin Salam

dramă

Sala „Patria”

May
28
Tue
5 Mai-9 Iunie | Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi vestimentaţie la Românii din Braşov 1700- 1939” @ Casa Junilor (·str.Prundului nr.1)
May 28 toata ziua

 

  5 MAI 9 IUNIE 2019

 

  Casa  Junilor (·str.Prundului nr.1)

  Orele 11.00 – 17.00 Luni – Vineri

Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi

vestimentaţie la  Românii din Braşov 1700- 1939”,

Recital de pian @ SALA „PATRIA”
May 28@6:30 pm

Ora 18.30Recital de pian

Paul Ionescu

În program lucrări de: W. A. Mozart, Fr. Chopin, Fr. Liszt, M. Ravel.

SALA „PATRIA”

Film Cult @ Sala „Patria”
May 28@8:00 pm

14 MAI 2019

Ora20:00 Film Cult

MASH (SUA, 1970)

Sala „Patria”

Regia: Robert Altman

Cu: Donald Sutherland, Elliott Gould, Robert Duvall

Comedie neagră, război

Sala „Patria”


21 MAI 2019

Ora20:00 Film Cult

La Dolce Vita (Italia, 1960)

Regia: Federico Fellini

Cu: Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Anouk Aimée

Dramă, comedie

Sala „Patria”


28 MAI 2019

Ora20:00 Film Cult

Tot acest jazz / All That Jazz (SUA, 1979)

Regia: Bob Fosse

Cu: Roy Scheider, Jessica Lange

Dramă, muzică

Sala „Patria”

May
29
Wed
5 Mai-9 Iunie | Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi vestimentaţie la Românii din Braşov 1700- 1939” @ Casa Junilor (·str.Prundului nr.1)
May 29 toata ziua

 

  5 MAI 9 IUNIE 2019

 

  Casa  Junilor (·str.Prundului nr.1)

  Orele 11.00 – 17.00 Luni – Vineri

Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi

vestimentaţie la  Românii din Braşov 1700- 1939”,

Recitalul de la ora 5 susţinut de artişti ai Operei Braşov @ Opera Brașov – Foaierul Operei
May 29@5:00 pm

Ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Opera Brașov – Foaierul Operei

Fluturii sunt liberi – de Leonard Gershe @ Teatrul „Sică Alexandrescu" Braşov - Studio Stela Popescu
May 29@7:00 pm

Ora 19.00 – Fluturii sunt liberi   de Leonard Gershe

Regia artistică: Ion Mircioaga, Scenografia: Oana Grigore

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov Studio Stela Popescu

Short Film Factory @ Sala „Patria”
May 29@8:00 pm

29 MAI 2019

Ora20:00 Short Film Factory

Program de scurt-metraje internaționale

Sala „Patria”

May
30
Thu
5 Mai-9 Iunie | Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi vestimentaţie la Românii din Braşov 1700- 1939” @ Casa Junilor (·str.Prundului nr.1)
May 30 toata ziua

 

  5 MAI 9 IUNIE 2019

 

  Casa  Junilor (·str.Prundului nr.1)

  Orele 11.00 – 17.00 Luni – Vineri

Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi

vestimentaţie la  Românii din Braşov 1700- 1939”,

Concert Simfonic Extraordinar „Gala Paganini” @ SALA „PATRIA
May 30@7:00 pm

Ora 19.00 – Concert Simfonic Extraordinar „Gala Paganini”

Dirijor: Jin Wang (China)

Soliști: Anda Pop – soprană Asineta Răducan – mezzosoprană

SALA „PATRIA

Un bilet spre fericire – de Spiró György @ Teatrul „Sică Alexandrescu" Braşov - Sala Studio Stela Popescu
May 30@7:00 pm

Ora 19.00 – Un bilet spre fericire de Spiró György

Regia artistică: Diana Lupescu, Scenografia: Luana Drăgoiescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov Sala Studio Stela Popescu

Comedy Classics @ Sala „Patria”
May 30@8:00 pm

16 MAI 2019

Ora20:00 Comedy Classics

Prima pagină / The Front Page (SUA, 1974)

Regia: Billy Wilder

Cu: Walter Matthau, Jack Lemmon, Susan Sarandon

Comedie

Sala „Patria”


23 MAI 2019

Ora20:00 Comedy Classics

Boeing, Boeing (SUA, 1965)

Regia: John Rich

Cu: Jerry Lewis, Tony Curtis

Comedie


30 MAI 2019

Ora20:00 Comedy Classics

Cum se fura un milion / How to Steal a Million (SUA, 1966)

Regia: William Wyler

Cu: Audrey Hepburn, Peter O’Toole, Eli Wallach

Comedie, romantic

Sala „Patria”

May
31
Fri
5 Mai-9 Iunie | Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi vestimentaţie la Românii din Braşov 1700- 1939” @ Casa Junilor (·str.Prundului nr.1)
May 31 toata ziua

 

  5 MAI 9 IUNIE 2019

 

  Casa  Junilor (·str.Prundului nr.1)

  Orele 11.00 – 17.00 Luni – Vineri

Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi

vestimentaţie la  Românii din Braşov 1700- 1939”,

Metoda G – de Jordi Galcerán @ Teatrul „Sică Alexandrescu" Braşov – Sala Studio Stela Popescu
May 31@7:00 pm

Ora 19.00 – Metoda G de Jordi Galcerán

Regia artistică: Cristian Dumitru, Scenografia: Lia Dogaru

Seara filmului românesc @ Sala „Patria”
May 31@8:00 pm

16 MAI 2019

Ora20:00 Seara filmului românesc

Distanţa dintre mine şi mine (2018

Regia: Mona Nicoară, Dana Bunescu

Cu: Nina Cassian

Documentar

Sala „Patria”


24 MAI 2019

Ora 20:00 Seara filmului românesc

Secretul fericirii (2018)

Regia: Vlad Zamfirescu

Cu: Vlad Zamfirescu, Irina Velcescu

Dragoste, dramă

Sala „Patria”


27 MAI 2019

Ora 20:00 Seara filmului european

The Sisters Brothers/Frații Sisters (Fr, Bg, Ro, Sp-2018)

Regia: Jacques Audiard

Cu: Joaquin Phoenix, John C. Reilly

western

Sala „Patria”


31 MAI 2019

20:00 Seara filmului românesc

Cap și pajură (2019)

Regia: Nicolae Constantin Tănase

Cu: Alex Călin, Iulia Ciochină, Florin Salam

dramă

Sala „Patria”

Jun
3
Mon
5 Mai-9 Iunie | Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi vestimentaţie la Românii din Braşov 1700- 1939” @ Casa Junilor (·str.Prundului nr.1)
Jun 3 toata ziua

 

  5 MAI 9 IUNIE 2019

 

  Casa  Junilor (·str.Prundului nr.1)

  Orele 11.00 – 17.00 Luni – Vineri

Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi

vestimentaţie la  Românii din Braşov 1700- 1939”,

Jun
4
Tue
5 Mai-9 Iunie | Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi vestimentaţie la Românii din Braşov 1700- 1939” @ Casa Junilor (·str.Prundului nr.1)
Jun 4 toata ziua

 

  5 MAI 9 IUNIE 2019

 

  Casa  Junilor (·str.Prundului nr.1)

  Orele 11.00 – 17.00 Luni – Vineri

Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi

vestimentaţie la  Românii din Braşov 1700- 1939”,

Jun
5
Wed
5 Mai-9 Iunie | Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi vestimentaţie la Românii din Braşov 1700- 1939” @ Casa Junilor (·str.Prundului nr.1)
Jun 5 toata ziua

 

  5 MAI 9 IUNIE 2019

 

  Casa  Junilor (·str.Prundului nr.1)

  Orele 11.00 – 17.00 Luni – Vineri

Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi

vestimentaţie la  Românii din Braşov 1700- 1939”,

Jun
6
Thu
5 Mai-9 Iunie | Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi vestimentaţie la Românii din Braşov 1700- 1939” @ Casa Junilor (·str.Prundului nr.1)
Jun 6 toata ziua

 

  5 MAI 9 IUNIE 2019

 

  Casa  Junilor (·str.Prundului nr.1)

  Orele 11.00 – 17.00 Luni – Vineri

Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi

vestimentaţie la  Românii din Braşov 1700- 1939”,

Jun
7
Fri
5 Mai-9 Iunie | Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi vestimentaţie la Românii din Braşov 1700- 1939” @ Casa Junilor (·str.Prundului nr.1)
Jun 7 toata ziua

 

  5 MAI 9 IUNIE 2019

 

  Casa  Junilor (·str.Prundului nr.1)

  Orele 11.00 – 17.00 Luni – Vineri

Expoziţie temporară : „Identitatea naţională, eleganţă şi

vestimentaţie la  Românii din Braşov 1700- 1939”,