TEATRUL „SICĂ ALEXANDRESCU”
4 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Doi pe o bancă – de Aleksandr Ghelman
Regia și scenografia: Boris Melinti
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”
5 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Prins în plasă – de Ray Cooney
Regia artistică: Cristi Ioan, Scenografia: Alexandra Dumitru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare
6 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Fanteziile sexuale ale soțului meu aproape că m-au înnebunit – de John Tobias
Regia artistică: Șerban Puiu, Decorul: Mihai Mădescu, Costumele: Luana Drăgoiescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare
7 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Portugalia – de Zoltan Egressy
Regia artistică: Sorin Militaru, Scenografia: Alina Herescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare
10 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Paracliserul – de Marin Sorescu
Regia artistică: Cosmin Pleșa, Scenografia: Horia Țigănuș
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu
11 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Crize – de Mihai Ignat
Regia și scenografia: Gabriela Dumitru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”
12 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Iluzii – de Ivan Vîrîpaev
Regia artistică: Claudiu Goga, Scenografia: Corina Grămoșteanu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare
13 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Yerma – de Federico Garcia Lorca
Regia artistică: Diana Pacurar, Scenografia: Ilinca Gavriliță
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare
14 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Nastasia – o poveste de cartier – de George Mihail Zamfirescu
Rescriere dramatică de Victor Ioan Frunză
Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză, Decorul și costumele: Adriana Grand
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare
17 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Complet fără sens – de P.G.Wodehouse
Regia și scenografia: Gabriela Dumitru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”
18 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Complet fără sens – de P.G.Wodehouse
Regia și scenografia: Gabriela Dumitru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”
19 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Disputa – de Pierre de Marivaux
Regia artistică: Diana Păcurar, Scenografia: Theodor Niculae
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare
20 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Mincinosul – de Carlo Goldoni
Regia artistică: Vasile Nedelcu, Scenografia: Andra Vișniec
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare
21 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Amadeus – de Peter Shaffer
Regia artistică: Gavriil Pinte, Scenografia: Roxana Ionescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare
24 APRILIE 2024
Ora 11:00 – Regele mincinoșilor – textul de Gheorghe Balint
Regia artistică: Gheorghe (Geo) Balint, Scenografia: Tunde Tomoș
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare
24 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Paracliserul – de Marin Sorescu
Regia artistică: Cosmin Pleșa, Scenografia: Horia Țigănuș
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”
25 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Crize – de Mihai Ignat
Regia și scenografia: Gabriela Dumitru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”
26 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Omul zilei – farsă comică după Victor Eftimiu
Regia artistică: Dan Tudor, Scenografia: Andrei Răduț
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare
27 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Artă – de Yasmina Reza
Regia artistică: Claudiu Goga, Scenografia: Ștefan Caragiu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare
28 APRILIE 2024
Ora 19:00 – Portugalia – de Zoltan Egressy
Regia artistică: Sorin Militaru, Scenografia: Alina Herescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare
FILARMONICA
4 APRILIE 2024
Sala Mare – Ora 19:00
Concert Simfonic
Dirijor: Leonard Boga
Solist: Atanas Krastev – violoncel
Program:
W. A. Mozart – Simfonia nr. 1
J. Haydn – Concertul pentru violoncel nr.2 în Re major
J. Haydn – Simfonia nr. 44 în mi minor (Funebra)
FESTIVALUL INTERNAȚIONAL AL MUZICII DE CAMERĂ, EDIȚIA 43
5 – 13 Aprilie 2024 (Anexa 3)
TURNEU BERLIN – GERMANIA, perioada 07 – 10.04.2024
FILARMONICA DIN BERLIN
9 APRILIE 2024, ora 20.00 Sala Mare a Filarmonicii din Berlin
Concert de gală cu ocazia aniversării a 200 de ani de la premiera „Simfoniei nr. 9 în re minor, op. 125” de Ludwig van Beethoven
Dirijor: Daisuke Soga
Soliști: Alessia Schumacher – Soprană, Flaka Goranci – Alto, Benjamin Glaubitz – Tenor, Oscar Hillebrandt – Bass, Cor germano – japonez
Orchestra Filarmonicii Brașov
13 APRILIE 2024
Sala Mare – Ora 19:00
Recital educativ – Liceul de Muzică
15 APRILIE 2024
Sala mică – Ora 18 :00
Recital educativ, Trio – Facultatea de muzică Brașov
Soliști: Alina Nauncef– vioară, Alexandru Nauncef– vioară, Anca Preda – pian
18 APRILIE 2024
Sala Mare – Ora 19:00
Concert Simfonic
Dirijor: Yiwen Shen
Solist: Marko Džomba – saxofon
Program:
C. Debussy – Rhapsody for Alto Saxophone and Orchestra
M. Nyman – Where the Bee Dances for Soprano Saxophone and Orchestra
pauză
A.Roussel – Le festin de l’araignée
M. Ravel – La valse
19 APRILIE 2024
Sala Mare – Ora 19:00
Recital
Denisa Ifrim
Ana Maria Negrea – pian
Iulian Hășfăleanu – contrabas
Ionel Mocanu – percuție
Program:
C. Bolling – Selecțiuni din „Suite for Flute and Jazz Piano Trio”
25 APRILIE 2024
Sala Mare – Ora 19:00
Concert Simfonic
Dirijor: Radu Postăvaru
Solist: Horia Mihail – pian
Program:
W.A. Mozart – Concertul în La major KW 488
D. Șostakovici – Simfonia nr. 9 în Mi bemol major, op.70
29 APRILIE 2024
Biserica „Sfinții Trei Ierarhi” – Ora 19:00
Recital Gaudeamus Quartet
30 APRILIE 2024
Sala Mare – Ora 19:00
Concert Simfonic
Dirijor: Remus Grama
Solist: Byron
OPERA
3 APRILIE 2024
Ora 17:00 – Recitalul de la ora cinci
Opera Brașov – Muzeul „Casa Mureșenilor”
6 APRILIE 2024
Ora 18:30 – Faust – operă de Ch. Gounod
regia artistică: Cristian Mihăilescu; dirijor: Daisuke Soga (invitat)
Opera Brașov
10 APRILIE 2024
Ora 10:00 – Aventuri cu Domnul Goe – spectacol pentru copii de I. Gârmacea, după I.L. Caragiale
regia artistică: Iulian Sandu
Opera Brașov
10 APRILIE 2024
Ora 12:00 – Aventuri cu Domnul Goe – spectacol pentru copii de I. Gârmacea, după I.L. Caragiale
regia artistică: Iulian Sandu
Opera Brașov
10 APRILIE 2024
Ora 17:00 – Recitalul de la ora cinci
Opera Brașov – Muzeul „Casa Mureșenilor”
12 APRILIE 2024
Ora 11:00 – Vânzătorul de păsări – operetă de C. Zeller
- Repetiție generală cu public –
regia artistică: Carmen Dobrescu; dirijor: Mircea Holiartoc
Opera Brașov
12 APRILIE 2024
Ora 18:30 – Muzica primăverii – recital vocal
Opera Brașov
13 APRILIE 2024
Ora 18:30 – Vânzătorul de păsări – operetă de C. Zeller
regia artistică: Carmen Dobrescu; dirijor: Mircea Holiartoc
Opera Brașov
17 APRILIE 2024
Ora 17:00 – Recitalul de la ora cinci
Opera Brașov – Muzeul „Casa Mureșenilor”
20 APRILIE 2024
Ora 18:30 – Anotimpurile – spectacol de balet pe muzică de A. Vivaldi și A. Piazzolla
regia și coregrafia: Alexandru Fotescu
Opera Brașov
21 APRILIE 2024
Ora 18:30 – It’s More Than Just a Piano Show! – concert Dima Belinski
Opera Brașov
26 APRILIE 2024
Ora 11:00 – Cavaleria rusticană – operă de P. Mascagni și Paiațe – operă de R. Leoncavallo
- Repetiție generală cu public –
regia artistică: Cristian Mihăilescu; dirijor: Traian Ichim (debut)
Opera Brașov
27 APRILIE 2024
Ora 18:30 – Cavaleria rusticană – operă de P. Mascagni și Paiațe – operă de R. Leoncavallo
regia artistică: Cristian Mihăilescu; dirijor: Traian Ichim (debut)
Opera Brașov
30 APRILIE 2024
Ora 18:30 – În vremea aceea – oratoriu pascal de preot Ioan Popescu Runcu
regia artistică: Anda Tabacaru; dirijor: Traian Ichim
Opera Brașov
TEATRUL ARLECHINO
6 APRILIE 2024
Ora 10:30 și 12:30 – Vrăjitorul din Oz
Regia: Oana Leahu, scenografia: Gavril Siriteanu
Teatrul Arlechino Braşov
7 APRILIE 2024
Ora 10:30 și 12:00 – Albă ca zăpada și cei șapte pitici
Regia:Viorel Vârlan, scenografia: Viorica Ceban Cocirla, muzica Ramona Cojocaru și Dan Spânu
Teatrul Arlechino Braşov
13 APRILIE 2024
Ora 10:30 și 12:00 – Frumoasa Rapunzel
Regia artistică : Traian Savinescu Scenografia : Marian Sandu
Teatrul Arlechino Brașov
Ora 10:30 și 12:00 -Fata babei şi fata moşneagului
Regia si scenografia: Valentin Dobrescu, muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Brașov
20 APRILIE 2024
Orele 10.30 și 12.00- Pisicile nearistocrate –
Regia : Eva Labadi, scenografia: Dio Zoltan, muzica: Cari Tibor
Teatrul Arlechino Braşov
21 APRILIE 2024
Orele 10:30 și 12:00- Ridichea uriaşă –
Regia: Delia Gavliţchi, scenografia:Marian Sandu, muzica: Corina Sârbu
Teatrul Arlechino Braşov
27 APRILIE 2024
Orele 10:30 și 12:00 – O poveste într-un acvariu
Regia: Atilla Vizauer, scenografia: Mihai Pastramagiu, muzica: Cristian Fierbinţeanu
Teatrul Arlechino Brașov
28 APRILIE 2024
Ora 10:30 și 12:00- PREMIERĂ – Pinguinii în alertă
Regia: Beres Laszlo , scenografia: Bayko Attila, muzica: Cari Tibor
Teatrul Arlechino Braşov
MUZEE
1 – 30 APRILIE 2024
Muzeul Prima Şcoală Românească
Orele 9:00 – 17:00 – Luni – Duminică
Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”
1 – 30 APRILIE 2024
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov
Orele 9:00 – 17:00 – Marţi – Vineri
Orele 10:00 -17:00 – Luni şi Sâmbătă
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”
1 – 30 APRILIE 2024
Expoziția temporară Expoziția temporară „Parfum de epocă”, realizată în colaborare cu „Muzeul jucăriilor” din București, începând cu 6 martie 2024
1 – 30 APRILIE 2024
Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)
Muzeul de Etnografie Brașov, Bd. Eroilor, nr. 21A
• „Ia și cămașa de sărbătoare din zona Rupea”- expoziție temporară
(Program: miercuri–duminică, orele 09:00–17:00)
Muzeul Civilizației Urbane a Brașovului, Piața Sfatului, nr. 15
• „Ceramică fină din Brașov în secolul al XIX-lea” – expoziție temporară
• Expoziție temporară despre negustorii greci cu vernisaj duminică, 17 martie
1 – 30 APRILIE 2024
Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)
Orele 9:00 – 17:00 – Marți – Sâmbătă
Orele 11:00 -17:00 – Luni
Expoziţia permanentă: „Stefan Baciu”