Calendar Evenimente

Mar
25
Sat
Expoziţii permanente @ Muzeul Prima Şcoală Românească
Mar 25 – Apr 25 all-day

orele 9.00 – 17.00 – Luni – Duminică

Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”

Muzeul Prima Şcoală Românească

Mar
26
Sun
Expoziţii permanente @ Muzeul Prima Şcoală Românească
Mar 26 – Apr 26 all-day

orele 9.00 – 17.00 – Luni – Duminică

Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”

Muzeul Prima Şcoală Românească

Mar
27
Mon
Expoziţii permanente @ Muzeul Prima Şcoală Românească
Mar 27 – Apr 26 all-day

orele 9.00 – 17.00 – Luni – Duminică

Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”

Muzeul Prima Şcoală Românească

Mar
28
Tue
Expoziţii permanente @ Muzeul Prima Şcoală Românească
Mar 28 – Apr 27 all-day

orele 9.00 – 17.00 – Luni – Duminică

Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”

Muzeul Prima Şcoală Românească

Mar
29
Wed
Expoziţii permanente @ Muzeul Prima Şcoală Românească
Mar 29 – Apr 28 all-day

orele 9.00 – 17.00 – Luni – Duminică

Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”

Muzeul Prima Şcoală Românească

Mar
30
Thu
Expoziţii permanente @ Muzeul Prima Şcoală Românească
Mar 30 – Apr 29 all-day

orele 9.00 – 17.00 – Luni – Duminică

Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”

Muzeul Prima Şcoală Românească

Mar
31
Fri
Expoziţii permanente @ Muzeul Prima Şcoală Românească
Mar 31 – Apr 30 all-day

orele 9.00 – 17.00 – Luni – Duminică

Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”

Muzeul Prima Şcoală Românească

Apr
1
Sat
Expoziţia permanentă: „Familia Baciu” @ Casa Ştefan Baciu
Apr 1 – Apr 30 all-day

orele 9.00 – 17.00 – Luni – Sâmbătă
Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”
Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)

Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor” @ Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov
Apr 1 – Apr 30 all-day

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Vineri
orele 10.00 -17.00 – Luni şi Sâmbătă
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

Expoziţii permanente @ Muzeul Prima Şcoală Românească
Apr 1 – May 1 all-day

orele 9.00 – 17.00 – Luni – Duminică

Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”

Muzeul Prima Şcoală Românească

Expoziţia temporară itinerantă: „Meşteri şi meserii uitate. Cizmarii şi pantofarii” @ Muzeul de Etnografie Braşov
Apr 1 @ 9:00 am – Apr 30 @ 5:00 pm

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia temporară itinerantă: „Meşteri şi meserii uitate.
Cizmarii şi pantofarii”
Muzeul de Etnografie Braşov

Expoziția temporară: „Samaritenii din Markowa” @ Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului
Apr 1 @ 9:00 am – Apr 30 @ 5:00 pm

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziția temporară: „Samaritenii din Markowa”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

Apr
6
Thu
Expoziția temporară: ”Muzeul Jucăriilor” @ Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov
Apr 6 – Apr 30 all-day

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Vineri
orele 10.00 -17.00 – Luni şi Sâmbătă
Expoziția temporară: ”Muzeul Jucăriilor” – expoziție itinerată de
„Asociația Muzeului Jucăriilor” din București
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

Apr
24
Mon
Comedia: „AMANTA” @ Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
Apr 24 @ 7:00 pm

ora 19.00 – Comedia: „AMANTA” adaptare după celebra lucrare „Încurcă lume” de A.D. Hertz
regia:Armand Calinovici, scenografia: Mirela -Maria Niculescu,sunet: Dobrescu Costel,
regie tehnică şi lumini: Dobrescu Eugenia, cu: Magda Catone/Monica Davidescu, Ileana Olteanu/Eugenia Şerban, Armand Calotă, Ovidiu Cuncea, Dorin Andone/Gavril Pătru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

Seara Filmului European @ Sala „Patria” – Cinemateca
Apr 24 @ 7:00 pm

ora 19.00 – Seara Filmului European
Julieta (Spania, 2016), regia: Pedro Almodóvar
cu: Emma Suárez, Adriana Ugarte, Rossy de Palma
Dramă, romantic, Selecția oficială Festivalul de la Cannes 2016
Sala „Patria” – Cinemateca

Apr
25
Tue
RECITAL CAMERAL @ Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră
Apr 25 @ 6:30 pm

ora 18.30 – RECITAL CAMERAL

soliste:Denisa Ifrim – flaut
Adela Lörincz – pian

Sala „Patria”- Sala Muzicii de Cameră

Film cult -LMA Jack Nicholson 80 de ani @ Sala „Patria” – Cinemateca
Apr 25 @ 7:00 pm

ora 19.00 – Film cult -LMA Jack Nicholson 80 de ani
Strălucirea /The Shining (SUA, 1980)
regia: Stanley Kubrick
cu: Jack Nicholson, Shelley Duvall
Horror, dramă, ecranizare după Stephen King
Sala „Patria” – Cinemateca

Apr
26
Wed
Recitalul de la ora 5 @ Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov
Apr 26 @ 5:00 pm

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut
de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

LMA Jack Nicholson 80 de ani @ Sala „Patria” – Cinemateca
Apr 26 @ 7:00 pm

ora 19.00 – LMA Jack Nicholson 80 de ani
Legământul / The Pledge (SUA, 2001)
regia: Sean Penn
cu: Jack Nicholson, Patricia Clarkson, Benicio Del Toro
Dramă, thriller, Ecranizare după Friedrich Dürrenmatt
Selecția oficială Festivalul de la Cannes 2001
Sala „Patria” – Cinemateca

Apr
27
Thu
Comedia: “PLĂCERILE ŞI CHINURILE ADULTERULUI” @ Piaţa Enescu nr. 2
Apr 27 @ 7:00 pm

ora 19.00 – Comedia: “PLĂCERILE ŞI CHINURILE ADULTERULUI”
regia: Elvira Rimbu (Teatrul Naţional Regina Maria -Oradea);
Cu: Dorina Roman şi Marian Tret
prezentat de Teatrul Particular
Piaţa Enescu nr. 2

Comedy Classics – LMA Jack Nicholson 80 de ani @ Sala „Patria” – Cinemateca
Apr 27 @ 7:00 pm

ora 19.00 – Comedy Classics – LMA Jack Nicholson 80 de ani
Averea / The Fortune (SUA, 1975)
regia: Jack Nicholson, cu: Jack Nicholson, Warren Beatty
Comedie
Sala „Patria” – Cinemateca

CONCERT SIMFONIC @ Sala „Patria”
Apr 27 @ 7:00 pm

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC

dirijor:Adrian Morar
soliști: Trio Contraste

Sala „Patria”

NIŞTE FETE @ Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
Apr 27 @ 7:00 pm

ora 19.00 – NIŞTE FETE – de Neil LaBute

regia: Gelu Colceag, scenografia: Ştefan Caragiu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

Apr
28
Fri
Club de lectură @ Librăria „Şt.O.Iosif” Braşov
Apr 28 @ 6:30 pm

ora 18.30 – Club de lectură
Librăria „Şt.O.Iosif” Braşov

METODA G @ Teatrul„Sică Alexandrescu” Braşov - sala Studio
Apr 28 @ 7:00 pm

ora 19.00 – METODA G – de Jordi Galcerán

regia: Cristian Dumitru, scenografia: Lia Dogaru

Teatrul„Sică Alexandrescu” Braşov – sala Studio

Seara Filmului Românesc – Ana mon amour @ Sala „Patria” – Cinemateca
Apr 28 @ 7:00 pm

ora 19.00 – Seara Filmului Românesc – Ana mon amour
regia: Călin Peter Netzer, cu: Mircea Postelnicu, Diana Cavallioti
Dramă, Premiul Ursul de Argint pentru „Contribuţie artistică
deosebită în Cinema”-Berlinale 2017
Sala „Patria” – Cinemateca

Apr
29
Sat
FRUMOASA RAPUNZEL @ Teatrul Arlechino Braşov
Apr 29 @ 10:30 am – 12:00 pm

orele 10.30 şi 12.00 – FRUMOASA RAPUNZEL – basm teatral de Traian Savinescu

regia artistică: Traian Savinescu
scenografia: Marian Sandu

Teatrul Arlechino Braşov

Matineu copii @ Sala „Patria” – Cinemateca
Apr 29 @ 11:00 am

ora 11.00 – Matineu copii
Cinci eroi de legendă/Rise of the Guardians (2012)
regia: Peter Ramsey, Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

Spectacolul de teatru: MAGIQUE @ Str. Aurel Vlaicu 26 B ( fosta şcoală 24)
Apr 29 @ 11:00 am

ora 11.00 – Spectacolul de teatru: MAGIQUE
scenariul şi regia: Silvian Duică
scenografie, constructie păpuşi: Daniel Roşca şi Diana Roşca
prezentat de Teatrul Strada
Str. Aurel Vlaicu 26 B ( fosta şcoală 24)

Mari actori – Mommie Dearest @ Sala „Patria”– Cinemateca
Apr 29 @ 5:00 pm

ora 17.00 – Mari actori – Mommie Dearest (SUA, 1981)
regia: Frank Perry, cu: Faye Dunaway, Steve Forrest
Biografic, Dramă
Sala „Patria”– Cinemateca

BOEMA @ Opera Braşov
Apr 29 @ 6:30 pm

ora 18.30 – BOEMA –de G. Puccini

dirijor: Adrian Morar (Opera Națională Română Cluj-Napoca)
regia:Carmen Dobrescu

Opera Braşov

Mari regizori – Kundun @ Sala „Patria” – Cinemateca
Apr 29 @ 7:30 pm

ora 19.30 – Mari regizori – Kundun (SUA, 1997)
regia: Martin Scorsese, cu: Tenzin Thuthob Tsarong, Gyurme Tethong
Biografic, Dramă , 4 nominalizări la premiul Oscar, Aniversarea de 20 de ani
Sala „Patria” – Cinemateca

Apr
30
Sun
METAMORPHOSE @ Teatrul Arlechino Braşov
Apr 30 @ 10:30 am – 12:00 pm

orele 10.30 şi 12.00 – METAMORPHOSE

regia: Georgeta Lozincă, scenografia: Ildiko Luckacsy
coregrafia: Cristina Iuşan, muzica: Zeno Apostolache Kiss

Teatrul Arlechino Braşov

Matineu copii @ Sala „Patria” – Cinemateca
Apr 30 @ 11:00 am

ora 11.00 – Matineu copii
Wall-E (2008), regia: Andrew Stanton, Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca

Golden Classics @ Sala „Patria” – Cinemateca
Apr 30 @ 5:00 pm

ora 17.00 – Golden Classics
Domnii preferă blondele /Gentlemen Prefer Blondes (SUA, 1953)
regia: Howard Hawks, cu: Marilyn Monroe, Jane Russell
Comedie
Sala „Patria” – Cinemateca

DOMNU’ GOE @ Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
Apr 30 @ 7:00 pm

ora 19.00 – DOMNU’GOE

regia: Dan Tudor, scenografia: Doru Zanfir
coregrafia: Florin Fieroiu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

Seara de Oscar – Anna și regele /The King and I @ Sala „Patria” – Cinemateca
Apr 30 @ 7:00 pm

ora 19.00 – Seara de Oscar – Anna și regele /The King and I (SUA,1956)
regia: Walter Lang, cu: Yul Brynner, Deborah Kerr, Rita Moreno
Muzical, istoric, 9 nominalizări și 5 premii Oscar
Sala „Patria” – Cinemateca