TEATRUL „SICĂ ALEXANDRESCU”

4 MAI 2024

Ora 19:00 – Complet fără sens – de P.G.Wodehouse
Regia și scenografia: Gabriela Dumitru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”

2 MAI 2024

Ora 19:00 – Crize – de Mihai Ignat
Regia și scenografia: Gabriela Dumitru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”

8 MAI 2024

Ora 19:00 – Paracliserul – de Marin Sorescu
Regia artistică: Cosmin Pleșa, Scenografia: Horia Țigănuș
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu

9 MAI 2024

Ora 19:00 – Doi pe o bancă – de Aleksandr Ghelman
Regia și scenografia: Boris Melinti
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”

10 MAI 2024

Ora 19:00 – O noapte furtunoasă – de I. L. Caragiale
Regia artistică: Puiu Șerban, Scenografia: Andrei Răduț
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

11 MAI 2024

Ora 19:00 – O noapte furtunoasă – de I. L. Caragiale
Regia artistică: Puiu Șerban, Scenografia: Andrei Răduț
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

12 MAI 2024

Ora 19:00 – Singuri împreună (Savage în impas) – de John Patryk Shanley
Regia artistică: Gheoghe(Geo)Balint, Scenografia: Vladimir Turturica
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

15 MAI 2024

Ora 19:00 – Complet fără sens – de P.G.Wodehouse
Regia și scenografia: Gabriela Dumitru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”

16 MAI 2024

Ora 19:00 – Grădinile groazei – de Daniel Call
Regia artistică: Dan Vasile, Scenografia: Ivan Cristian
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”

17 MAI 2024

Ora 19:00 – Omul zilei – adaptare după Victor Eftimiu
Regia artistică: Dan Tudor, Scenografia: Andrei Răduț
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

18 MAI 2024

Ora 19:00 – Fanteziile sexuale ale soțului meu aproape că m-au înnebunit – de John Tobias
Regia artistică: Șerban Puiu, Decorul: Mihai Mădescu, Costumele: Luana Drăgoiescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

19 MAI 2024

Ora 19:00 – Portugalia – de Zoltan Egressy
Regia artistică: Sorin Militaru, Scenografia: Alina Herescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

22 MAI 2024

Ora 19:00 – Până când moartea ne va despărți – de Remi de Vos
Regia artistică: Horia Suru, Scenografia: Bianca Veșteman
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”

23 MAI 2024

Ora 11:00 – Regele mincinoșilor – textul de Gheorghe Balint
Regia artistică: Gheorghe (Geo) Balint, Scenografia: Tunde Tomoș
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

23 MAI 2024

Ora 19:00 – Până când moartea ne va despărți – de Remi de Vos
Regia artistică: Horia Suru, Scenografia: Bianca Veșteman
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”

24 MAI 2024

Ora 19:00 – Bolnavul închipuit – de Molière
Regia artistică: Puiu Șerban, Scenografia: Roxana și Andrei Răduț
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

25 MAI 2024

Ora 19:00 – Prins în plasă – de Ray Cooney
Regia artistică: Cristi Ioan, Scenografia: Alexandra Dumitru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

26 MAI 2024

Ora 19:00 – Căsătoria – de N.V.Gogol
Regia artistică: Gavriil Pinte, Scenografia: Roxana Ionescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

29 MAI 2024

Ora 19:00 – Paracliserul – de Marin Sorescu
Regia artistică: Cosmin Pleșa, Scenografia: Horia Țigănuș
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu

30 MAI 2024

Ora 19:00 – Crize – de Mihai Ignat
Regia și scenografia: Gabriela Dumitru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”

31 MAI 2024

Ora 19:00 – Yerma – de Federico Garcia Lorca
Regia artistică: Diana Păcurar, Scenografia: Ilinca Gavriliță
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

FILARMONICA

1 MAI 2024

Ora 19:00, Recital – GAUDEAMUS QUARTET FILARMONICA BRAȘOV®
Invitat: Alexandru Chiriac
Program: J. Haydn – Ultimele Șapte Cuvinte ale Mântuitorului pe Cruce
Sala Mică

2 MAI 2024

Ora 19:00, Concert vocal-simfonic
Dirijor: Steffen Schlandt
Ansamblul „Bach” al Bisericii Negre
Soliști: Georgiana Simonov – soprană & Nicolae Simonov – tenor
Program:
J. D. Zelenka – Miserere pentru sopran, cor și orchestră

J. S. Bach – Cantata BWV 131 – „Aus der Tiefe rufe ich zu Dir”
A. Vivaldi – Concertul în sol minor RV 157
J. S. Bach – BWV 66 Cantata „Erfreut euch ihr Herzen” (selecțiuni)
Sala Mare

7 MAI 2024

Sala mică – Ora 19:00, Recital Trio
Bordos Nagy Csilla – pian
Tibor Molnar – vioară
Marnix Verberne – violă
Program:
F. Mendelssohn – Trio cu pian în do minor MWV Q3
W. A. Mozart – Trio „Kegelstatt”
J. Brahms – Trio în Mi bemol major op. 40
Sala mică

9 MAI 2024

Ora 19:00, Concert Simfonic
Dirijor: Cristian Oroșanu
Solist: Mihaela Martin – vioară
Program:
L. van Beethoven – Concertul pentru vioară și orchestră în Re major op. 61
L. van Beethoven – Simfonia nr. 7
Sala Mare

10 MAI 2024

Concert HOLOGRAF SIMFONIC
Dirijor : Remus Grama
Piața Sfatului

14 MAI 2024

Ora 19:00, Recital
Denisa Ifrim – flaut
Ana Maria Negrea – pian
Iulian Hășfăleanu – contrabas
Gabriel Barani – percuție
Program:
Claude Bolling – Selecțiuni din „Suite for Flute and Jazz Piano Trio”
Sala Mare

16 MAI 2024

Ora 19:00, Concert Extraordinar Aniversar
Dirijor: Paul Meyer
Solist: Pablo Barragán – clarinet
Program:
P. I. Ceaikovski – Uvertura „Francesca da Rimini” op. 32
A. Copland – Concertul pentru clarinet
S. Rahmaninov – Dansuri simfonice
Sala Mare

25 MAI 2024

Ora 19:00, Concert Simfonic
Dirijor: József Horváth
Solist: Ioan-Dragoș Dimitriu – pian
Program:
G. W. Chadwick – Jubilee (Symphonic Sketches)
G. Gershwin – Rhapsody in Blue
C. Stanford – Irish Rhapsody nr. 1 op.78
F. Bridge – The Sea
Sala Mare

26 MAI 2024

Ora 18.00, Recital Petru Pane (Bursa Moștenitorii României)
Petru Pane – clarinet
Eva Garet – pian
Program:
J. Brahms – Sonata nr.1 în fa minor pentru clarinet și pian op. 120
Fr. Liszt – Studiul transcendental nr. 4 „Mazeppa”
E. Denisov – Sonata pentru clarinet solo
R. Schumann – Fantasiestücke op. 73
Cl. Debussy – Première Rhapsodie pentru clarinet si pian
Sala Mică

29 MAI 2024

Ora 19:00, Recital
Magdalena Suciu – vioara I
Andrei Radu – vioara a II-a
Adrian Vasile – violă
Anna Mamalyzhenko – violoncel
Alexandru Brișcaru – violă
Ionel Suciu – clarinet
Program:
J. Brahms – Cvintet cu Clarinet în Si minor op 115 (aranjament cu violă)
W.A. Mozart – Cvintet cu Clarinet în La Major K 581
Sala mică

30 MAI 2024

Ora 19:00, Concert „Ziua Copilului”
Dirijor: Paul Hoskins
Sala Mare

OPERA

10 MAI 2024

Ora 11:00 – La Traviata – operă de G. Verdi

  • Repetiție generală cu public –
    regia artistică: Dimitrie Tabacru; dirijor: Traian Ichim
    Opera Brașov

11 MAI 2024

Ora 18:30 – La Traviata – operă de G. Verdi
regia artistică: Dimitrie Tabacaru; dirijor: Traian Ichim
Opera Brașov

15 MAI 2024

Ora 17:00 – Recitalul de la ora cinci
Opera Brașov – Muzeul „Casa Mureșenilor”

17 MAI 2024

Ora 18:30 – Voci de primăvară – recital cu Cvintetul vocal ANATOLY
Opera Brașov

18 MAI 2024

Ora 18:30 – This Is My Song – concert extraordinar cu muzică de film
regia artistică: Anda Tabacaru; dirijor: Andrei Tudor (invitat)
Opera Brașov

19 MAI 2024

Ora 11:30 – Prințesele dansului – spectacol de balet pentru copii, pe muzică de P.I. Ceaikovski
Opera Brașov

22 MAI 2024

Ora 17:00 – Recitalul de la ora cinci
Opera Brașov – Muzeul „Casa Mureșenilor”

25 MAI 2024

Ora 18:30 – Romanța mea… – concert extraordinar de romanțe
Opera Brașov

TEATRUL ARLECHINO

1 MAI 2024

Ora 17:30- Fata babei şi fata moşneagului
Regia si scenografia: Valentin Dobrescu, muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Brașov

2 MAI 2024

Ora 17:30- Cei trei purceluși
Regia și scenariul: Eliza Muraru, muzica Erika Mihaly
Teatrul Arlechino Braşov

8 MAI 2024

Ora 17:30- Aladin şi lampa fermecată
Regia: Gheorghe Balint ,scenografia: Mihai Pastramagiu
Teatrul Arlechino Braşov

9 MAI 2024

Ora 17:30- Gulliver în ţara păpuşilor
Regia: Liviu Steciuc, scenografia: Simo Eniko
Teatrul Arlechino Brasov

11 MAI 2024

Ora 10:30 și 12:00- Pescărușul Folly din orașul pisicilor
Regia: Toma Hogea, scenografia: Marfa Axenti, muzica: Cari Tibor
Teatrul Arlechino Brașov

12 MAI 2024

Ora 10:30 și 12:00- Pinocchio
Regia: Gheorghe Balint, scenografia: Mihai Pastramagiu
Teatrul Arlechino Braşov

18 MAI 2024

Ora 10:30 și 12:00- Dădaca rebelă
Regia: Traian Savinescu, scenografia: Attila Bajko, muzica: Cari Tibor
Teatrul Arlechino Braşov

25 MAI 2024

Ora 10:30 și 12:00 – Neghință
Regia: Geo Balint , scenografia: Tunde Tomos, muzica Ciprian Manta
Teatrul Arlechino Braşov

26 MAI 2024

Ora 10:30 și 12:00 – Povestea lui Tom Degeţel
Regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu, muzica :Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

MUZEE

1 – 31 MAI 2024

Muzeul Prima Şcoală Românească

Orele 9:00 – 17:00 – Luni – Duminică
Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”

1 – 31 MAI 2024

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

Orele 9:00 – 17:00 – Marţi – Vineri
Orele 10:00 -17:00 – Luni şi Sâmbătă
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”

1 – 31 MAI 2024

Muzeul de Etnografie Brașov, Bd. Eroilor, nr. 21A
Expoziție temporară „Tradiții de Paști la ceangăii din zona Săcele
Expoziție temporară „Junii-
mersul dupa ouă

Muzeul Civilizației Urbane a Brașovului, Piața Sfatului, nr. 15
Expoziție temporară „Ceramică fină din Brașov în secolul al XIX-lea”
Expoziție temporară„Comerțul oriental în Transilvania – Negustorii greci din Brașov”