Ca urmare a situației pandemice actuale și a restricțiilor existente conform legislației în vigoare, programul lunar al  Instituțiilor de Cultură poate suferi modificări în funcție de incidența cumulată COVID-19 și de rata de pozitivare.

TEATRUL „SICĂ ALEXANDRESCU”

1 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19:00 – Ea și numai ea – de Andrei Ivanov
Regia artistică: Radu Ghilaș, Scenografia: Andreea Felciuc
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”

2 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19:00 – Ea și numai ea – de Andrei Ivanov
Regia artistică: Radu Ghilaș, Scenografia: Andreea Felciuc
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”

8 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19:00 – Doi pe o bancă – de Aleksandr Ghelman
Regia și scenografia: Boris Melinti
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”

9 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19:00 – Prins în plasă – de Ray Cooney
Regia artistică: Cristian Ioan, Scenografia: Alexandra Dumitru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

10 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19:00 – Fanteziile sexuale ale soţului meu aproape că m-au înnebunit – de John Tobias
Regia artistică: Puiu Şerban, Scenografia: Mihai Mădescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

15 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19:00 – Disputa – de Pierre de Marivaux
Regia artistică: Diana Păcurar, Scenografia: Theodor Niculae
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

16 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19:00 – O noapte furtunoasă – de I. L. Caragiale
Regia artistică: Puiu Șerban, Scenografia: Andrei Răduț
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

17 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19:00 – Doi pe o bancă – de Aleksandr Ghelman
Regia și scenografia: Boris Melinti
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”

18 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19:00 – Fanteziile sexuale ale soţului meu aproape că m-au înnebunit – de John Tobias
Regia artistică: Puiu Şerban, Scenografia: Mihai Mădescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

22 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19:00 – Moartea accidentală a unui anarhist – de Dario Fo
Regia artistică: Claudiu Goga, Scenografia: Luana Drăgoiescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Brașov – Sala Mare

23 SEPTEMBRIE 2022

Ora 11:00 – Dănilă Prepeleac – după povești de Ion Creangă
Regia și scenariul: Gabriel Costea
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

23 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19:00 – Grădinile groazei – de Daniel Call
Regia artistică: Dan Vasile, Scenografia: Costas Ivanov
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

24 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19:00 – Mincinosul – de Carlo Goldoni
Regia artistică: Vasile Nedelcu, Scenografia: Andra Bădulescu Vișniec
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

25 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19:00 – Cu sufletul nu-i de glumit – de Dimitré Dinev
Regia artistică: Sorin Militaru, Scenografia: Cristian Marin
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

30 SEPTEMBRIE 2022 – PREMIERĂ

Ora 19:00 – Căsătoria – de N. V. Gogol
Regia artistică: Gavriil Pinte, Scenografia: Roxana Ionescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

FILARMONICA

2 SEPTEMBRIE 2022

Ora 15,00 – Concert – Cântă pădurea în Carpați
Program: „Călătorie muzicală”
Solist corn, flaut, taragot – Szokolay Dongó Balázs
România : B. Bartok – Dansuri românești
C. Porumbescu – Balada
Ungaria: J. Brahms – Dans ungar nr.5
J. Brahms – Dans ungar nr.1
Italia : Di Capua – O sole mio
SUA: S. Joplin – The Entertainer
Jaques Revaux – My way
Mexic: Augustin Lara – Historia de un amor
Argentina : Judith Mills – Festival Tango
Carlos Gardel – Por una cabeza
M. Rodriguez – La Cumparsita
Rusia: P. I. Ceaikovski – Frumoasa din pădurea adormită
Austria: J. Strauss – Dunărea albastră
J. Strauss – Radetzky March
Pădurea din Noua, Braşov

3 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19,00 – Concertul Orchestrei de Tineret al Franței
Solistă vioară – Sarah Nemtanu
Program :
H. Berlioz – Ouverture du Carnaval Romain
E. Lalo – Simfonia spaniolă pentru vioră și orchestră
L. Boulanger – D’un matin de printemps
L. Boulanger – D’un soir triste
M. Ravel – Daphne și Chloé, Suitele 1 și 2
Sala Patria

9 SEPTEMBRIE 2022

Ora 20,00 – Concert estival
WWF, Filarmonica Brașov și Forumul Orașelor Verzi

Ansamblul de percuție Versus al Liceului de Muzică „Tudor Ciortea”, Brașov format din :
Tyler-Farcas Sara, Butnaru Ema, Draghici Radu, Predescu Briana, Pruna Patric, Modorcea Vladimir, Tripsa Alexandru și Dragoi Ion. Invitata special, Kurko Adonia
Solist percuție – Alexandru Anastasiu
Program:
Tubz – Josh Gottry,
Seymour Simons și Gerald Marks, arr. Diane Downs – All of Me
Justin Timberlake, arr. Simon Flatz – Can’t Stop the Feeling
Tito Puente, arr. Diane Downs – Oye como va
Chuck Rio, arr. Will Rapp – Tequila
Piața Sf. Ioan

12 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19,00 – Concert de cameră
Recital – Gaudeamus Quartet al Filarmonicii Brașov

Luiza Gabriela Balint – violă
Nicolae Pop – contrabas
CSÍKY Oana – pian
Lazar Zsombor – violoncel
GEORG RUZITSKA – Introduction et variations brillantes sur un thème hongrois
GEORG RUZITSKA – Duetto brillante per due violoncelli
GEORG RUZITSKA – Adagio et Rondo Concertant
GEORG RUZITSKA – Variatiuni cu Introducere şi Finale („Osmin”-variations)
KODÁLY ZOLTÁN – Rondo Ungar
Piaţa Sf. Ioan

18 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19,00 – Recital CellOpera
Soliști : Silvia Micu – soprană
Anca Preda – pian
Radu Croitoru – violoncel
Program de muzică de divertisment
Sala Patria – sala mică

20 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19,00 – Recital Gaudeamus Quartet al Filarmonicii Brașov
Program :
„Integrala Șostakovici”
„Integrala Șostakovici”
L. Boccherini – Cvartetul de coarde op.33 nr.6
D. Șostakovici – Cvartetul de coarde op.142, nr. 14
Sala Patria – sala mică

29 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19,00 – Concert simfonic extraordinar – Deschiderea stagiunii 2022 – 2023
Dirijor – Cristian Oroșanu
Program: Carl Orff – Carmina Burana
Sala Patria

30 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19,00 – Concert simfonic extraordinar – Deschiderea stagiunii 2022 – 2023
Dirijor – Cristian Oroșanu
Program: Carl Orff – Carmina Burana
Sala PatriaO

OPERA

2 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19.00 – Seara celor patru baritoni – concert
la pian: Lioara Popa
Opera Brașov – Piața Sf. Ioan

4 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19.00 – Septembrie cu cântec – concert cvintetul vocal Anatoly
Opera Brașov – Piața Sf. Ioan

10 SEPTEMBRIE 2022

Ora 19.00 – Mirajul Operei – concert
dirijor: Traian Ichim
Opera Brașov – Piața Sf. Ioan

11 SEPTEMBRIE 2022

Ora 11.00 – Povestea păpușilor și a Prințesei Maya – spectacol de balet pentru copii
coregrafia: Nermina Damian, Alexandru Fotescu
Opera Brașov – Piața Sf. Ioan

14 SEPTEMBRIE 2022

Ora 17.00 – Recitalul de la ora 5
Opera Brașov – Muzeul „Casa Mureșenilor”

17 SEPTEMBRIE 2022

Deschiderea stagiunii 2022 – 2023
Ora 18.30 – Rigoletto – operă de G. Verdi
dirijor: Shizuo Kuwahara (Japonia); regia: Matteo Mazzoni (Italia)

Opera Brașov

24 SEPTEMBRIE 2022

Ora 18.30 – Contesa Maritza – operetă de E. Kálmán
dirijor: Traian Ichim (debut); regia: Alexandru Nagy
Opera Brașov

28 SEPTEMBRIE 2022

Ora 11.00 – Lecție de balet
Opera Brașov

28 SEPTEMBRIE 2022

Ora 17.00 – Recitalul de la ora 5
Opera Brașov – Muzeul „Casa Mureșenilor”

TEATRUL ARLECHINO

3  SEPTEMBRIE  2022

Orele 10.30 și 12.30 O poveste într-un acvariu
Regia: Atilla Vizauer, scenografia: Mihai Pastramagiu, muzica: Cristian Fierbinţeanu
Teatrul Arlechino Brașov

4  SEPTEMBRIE  2022

Ora 10.30 și 12.30 Frumoasa, bestia și floarea purpurie
Regia :Florenţa Vătavu şi Manuela Zaharie, muzica:Alexandru Vodă
Teatrul Arlechino Brașov

07  SEPTEMBRIE  2022

Ora 11.30- Cei trei purceluși –
Regia și scenariul: Eliza Muraru, muzica Erika Mihaly
Bastionul Țesătorilor

8  SEPTEMBRIE  2022

Ora 11.30 – Cei trei purceluși
Regia și scenariul: Eliza Muraru, muzica Erika Mihaly
Bastionul Țesătorilor

9  SEPTEMBRIE  2022

Ora 11.30 – Un arici mofturici
Regia :Florenţa Vătavu şi Manuela Zaharie, muzica: Alexandru Vodă
Bastionul Țesătorilor

10  SEPTEMBRIE  2022

Orele 10.30 și 12.30 –Aladin și lampa fermecată
Regia: Gheorghe Balint ,scenografia: Mihai Pastramagiu
Teatrul Arlechino Brașov

11  SEPTEMBRIE  2022

Ora 12.00 –Rumpelstiltskin – de Frații Grimm
Spectacol lectură difuzat online

14  SEPTEMBRIE  2022

Ora 17.30 –Pisicile nearistocrate
Regia : Eva Labadi, scenografia: Dio Zoltan, muzica: Cari Tibor
Teatrul Arlechino Brașov

15  SEPTEMBRIE  2022

Ora 17.30 –Ridichea uriașă
Regia: Delia Gavliţchi, scenografia:Marian Sandu, muzica: Corina Sârbu
Teatrul Arlechino Brașov

17  SEPTEMBRIE  2022

Orele 10.30 și 12.30 –Muzicanții din Bremen
Regia Eva Labadi, scenografia Dio Zoltan
Teatrul Arlechino Brașov

18  SEPTEMBRIE  2022

Orele 10.30 și 12.30 Pescărușul Folly din orașul pisicilor
Regia: Toma Hogea, scenografia: Marfa Axenti, muzica: Cari Tibor
Teatrul Arlechino Brașov

21  SEPTEMBRIE  2022

Ora 17.30 –Croitorașul cel viteaz –
Regia: Liviu Steciuc, scenografia: Simo Eniko
Teatrul Arlechino Brașov

22  SEPTEMBRIE  2022

Ora 17.30 –Motanul încălțat
Regia: Valentin Dobrescu, muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Brașov

24  SEPTEMBRIE  2022

Orele 10.30 și 12.30 -Robin Hood
Regia: Geo Balint ,scenografia: Tunde Tomos
Teatrul Arlechino Brașov

25  SEPTEMBRIE  2022

Orele 10.30 și 12.30 -Frumoasa Rapunzel
Regia artistică : Traian Savinescu Scenografia : Marian Sandu
Teatrul Arlechino Brașov

28  SEPTEMBRIE  2022

Ora 17.30 -Scufița roșie
Regia şi scenografia: Valentin Dobrescu, muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Brașov

29  SEPTEMBRIE  2022

Ora 17.30 -Mateiaș Gâscarul
Regia:Beres Laszlo, scenografia Attila Bajko, muzica: Cari Tibor
Teatrul Arlechino Brașov

Muzee

1 –  30 SEPTEMBRIE  2022

Muzeul Prima Şcoală Românească

Orele 9.00 – 17.00 – Luni – Duminică
Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”
Strada: Piața Unirii 2 – 3 Brașov

1 –  30 SEPTEMBRIE  2022

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

Orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Vineri
orele 10.00 -17.00 – Luni şi Sâmbătă
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”

1 – 10 SEPTEMBRIE Expoziția temporară „Ștefan Baciu și exilul românesc”
15 – 30 SEPTEMBRIE Expoziția temporară „O istorie a balului cuprinsă în ordinele de dans”
, organizată de Muzeul Național Brukenthal din Sibiu
Strada: Piața Sfatului nr. 25

1 – 30 SEPTEMBRIE 2022

Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)
Orele 10.00 -17.00 – Luni şi Sâmbătă
Expoziţia permanentă: „Stefan Baciu”
Strada Gh. Baiulescu nr. 9

1 –  30 SEPTEMBRIE  2022

Muzeul de Artă Braşov

Orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia permanentă (Galeria Națională) reunește picturi și sculpturi care ilustrează evoluția artei transilvănene între secolele XVIII-XIX, evoluția artei românești între secolele XIX-XX și cea a artei brașovene de la portretele patriciatului brașovean din secolul XVIII până la lucrări realizate în perioada postbelică.
Strada:Bulevardul Eroilor 21