TEATRUL „SICĂ ALEXANDRESCU”

1 OCTOMBRIE 2021

Ora 19:00 – Un bilet spre fericire – de Spiró György
Regia artistică: Diana Lupescu, Scenografia: Luana Drăgoiescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”

2 OCTOMBRIE 2021

Ora 19:00 – Doi pe o bancă – de Aleksandr Ghelman
Regia și scenografia: Boris Melinti
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”

3 OCTOMBRIE 2021

Ora 19:00 – Fanteziile sexuale ale soţului meu aproape că m-au înnebunit – de John Tobias
Regia artistică: Puiu Şerban, Scenografia: Mihai Mădescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

7 OCTOMBRIE 2021

Ora 19:00 – Ea și numai ea – de Andrei Ivanov
Regia artistică: Radu Ghilaș, Scenografia: Andreea Felciuc
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”

8 OCTOMBRIE 2021

Ora 19:00 – O noapte furtunoasă – de I. L. Caragiale
Regia artistică: Puiu Șerban, Scenografia: Andrei Răduț
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

9 OCTOMBRIE 2021

Ora 19:00 – Iluzii – de Ivan Vîrîpaev
Regia artistică: Claudiu Goga, Scenografia: Corina Grămoșteanu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

10 OCTOMBRIE 2021

Ora 19:00 – Portugalia – de Zoltan Egressy
Regia artistică: Sorin Militaru, Scenografia: Alina Herescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

14 OCTOMBRIE 2021

Ora 19:00 – Electronic City – de Falk Richter
Regia artistică:Dragoș-Alexandru Mușoiu, Scenografia: Oana Micu, Muzica originală: Danaga (Daniel Aga)
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

15 OCTOMBRIE 2021

Ora 19:00 – Grădinile groazei – de Daniel Call
Regia artistică: Dan Vasile, Scenografia: Costas Ivanov
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

16 OCTOMBRIE 2021

Ora 19:00 – Mincinosul – de Carlo Goldoni
Regia artistică: Vasile Nedelcu, Scenografia: Andra Bădulescu Vișniec
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

17 OCTOMBRIE 2021

Ora 19:00 – Cu sufletul nu-i de glumit – de Dimitré Dinev
Regia artistică: Sorin Militaru, Scenografia: Cristian Marin
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

21 OCTOMBRIE 2021

Ora 19:00 – Doi pe o bancă – de Aleksandr Ghelman
Regia și scenografia: Boris Melinti
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio „Stela Popescu”

22 OCTOMBRIE 2021

Ora 19:00 20 de minute cu îngerul – de Alexandr Vampilov
Regia artistică: Răzvan Marinescu, Scenografia: Mirona Faloba
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

23 OCTOMBRIE 2021

Ora 19:00 – La ieșirea din teatru după reprezentarea unei comedii noi – de N. V. Gogol
Regia artistică: Andrei Raicu, Scenografia: Cătălin Manea, Muzica: Andrei Dinescu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

31 OCTOMBRIE 2021

Ora 19:00 – Iluzii – de Ivan Vîrîpaev
Regia artistică: Claudiu Goga, Scenografia: Corina Grămoșteanu
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Mare

FILARMONICA

3 OCTOMBRIE 2021

Ora 19.00 – RECITAL EXTRAORDINAR „Duelul viorilor”
Liviu Prunaru- vioară
Gabriel Croitoru – vioară
Horia Mihail – pian
Sala Patria – sala mare

7 OCTOMBRIE 2021

Ora 19.00 – CONCERT EXTRAORDINAR
Romania Rocks – Trupa HARA
Dirijor: Remus Grama
Teatrul „Sică Alexandrescu”/ P-TA SF. IOAN

10 OCTOMBRIE 2021

Ora 19.00 – CONCERT DE CAMERĂ
VIOLONCELLISSIMO
Sala Patria – sala mare

11 OCTOMBRIE 2021

Ora 19.00 – RECITAL
Transylvanian Piano Trio/ TRIO AURELIA VISOVAN
Sala Patria – sala mare

12 OCTOMBRIE 2021

Ora 19,00 – Gaudeamus Quartet al Filarmonicii
35 ani de activitate artistică
Integrala Șostakovici
Sala Patria – sala mică

14 OCTOMBRIE 2021

Ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
Dirijor: Radu Popa
Soliști: Atanas Krastev – violoncel (Bulgaria)
Sebastian Tegzeșiu – concert maestru
Sala Patria – sala mare

15 OCTOMBRIE 2021

Ora 19.00 – COCERT DE MUZICA CONTEMPORANĂ
Catedra de compozitie a Facultăţii de Muzică Bucureşti
Marius Boldea – pian
Ana Boldea- pian
Mihai Vaida – Flaut
Cătălin Răducanu – pian
Diana Ciudin– vioară
Sala Patria – sala mare

20 OCTOMBRIE 2021

Ora 10.00 – CONCERT SIMFONIC EDUCATIV
„Carnavalul animalelor”
Dirijor: Ovidiu Dan Chirilă
Sala Patria – sala mare

20 OCTOMBRIE 2021

Ora 19.00 – RECITAL ELEVI
Clasa Prof. Dana Lepădătescu
Sala Patria – sala mică

21 OCTOMBRIE 2021

Ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
Dirijor: József Horváth
Solist: Horia Mihail – pian
Sala Patria – sala mare

23 OCTOMBRIE

Ora 19,00 – RECITAL DE MUZICĂ CONTEMPORANĂ
Centrul Cultural Reduta

28 OCTOMBRIE 2021

Ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC
Dirijor: DIEGO NESAR
Solist: Florin Ionescu-Galați
Sala Patria – sala mare

29 OCTOMBRIE 2021

Ora 19.00 – RECITAL
Izsák Jenő – clarinet
Bogdan Costache – vioară
Liliana Lazăr – vioară
Alexandru Brișcaru – violă
Radu Croitoru – violoncel
Sala Patria – sala mică

30 OCTOMBRIE 2021

Ora 19.00 – Proiectul ELECTRIC
Solişti: Cristian Lolea
Matei Ioachimescu
Tom Brânduş
Patricia Vincent
Sala Patria – sala mare

OPERA

2 OCTOMBRIE 2021

Ora 18.30 – Rigoletto – operă de G. Verdi
dirijor: Mircea Holiartoc; regia: Matteo Mazzoni (Italia)
Opera Brașov

6 OCTOMBRIE 2021

Ora 11.00 – Cocoșelul neascultător – spectacol pentru copii de I. Lucian
regia: Constantin Ungureanu
Opera Brașov

9 OCTOMBRIE 2021

Ora 18.30 – Opereta cântă și dansează – spectacol-colaj
dirijor: Traian Ichim; regia: Lăcrămioara Schuller
Opera Brașov

13 OCTOMBRIE 2021

Ora 11.00 – Frumoasa din Pădurea Adormită – spectacol pentru copii de S. Kerim și M. Țeicu
regia: Attila Török
Opera Brașov

16 OCTOMBRIE 2021

Ora 18.30 – Traviata – operă de G. Verdi
dirijor: Vlad Conta; regia: Dimitrie Tabacaru
Opera Brașov

23 OCTOMBRIE 2021

Ora 18.30 – Il Trovatore – operă de G. Verdi
dirijor: Traian Ichim; regia: Anda Tabacaru
Opera Brașov

27 OCTOMBRIE 2021

Ora 11.00 – Lecție de balet
prezintă: Lorand Cristian
Opera Brașov

27 OCTOMBRIE 2021

Ora 18.30 – Brumărel muzical – recital vocal-instrumental
la pian: Lioara Frățilă
Opera Brașov

30 OCTOMBRIE 2021

Ora 18.30 – Călătorie sentimentală – concert extraordinar
Cvintetul vocal ANATOLY
Opera Brașov

TEATRUL ARLECHINO

2  OCTOMBRIE  2021

Orele 10.30 și 12.30 – Galoşul fermecat – de G. Matveev
Regia artistică: Liviu Steciuc, scenografia: Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Brasov

3  OCTOMBRIE   2021

Orele 10.30 și 12.30 – Fata babei şi fata moşneagului – de Valentin Dobrescu
Regia si scenografia: Valentin Dobrescu, muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

6  OCTOMBRIE  2021

Ora 17.30 – Prinţesa Şi Bobul De Mazăre -De Manuela Zaharie
Regia: Manuela Zaharie, Scenografie: Tunde Tomos
Teatrul Arlechino Braşov

7  OCTOMBRIE  2021

Ora 17.30 – Kiki cel neascultător – de Erika Mihaly şi Cecilia Negru
Scenografia şi păpuşile: Tomoş Tunde
Teatrul Arlechino Braşov

9  OCTOMBRIE  2021

Orele 10.30 și 12.30 – Punguţa cu doi bani – de Stefan Dedu Farca
O conceptie regizorala a colectivului de actori ai Teatrului Arlechino
Teatrul Arlechino Brasov

10 OCTOMBRIE  2021

Orele 10.30 și 12.30 – Aladin şi lampa fermecată – de Gheorghe Balint
Regia: Gheorghe Balint ,scenografia: Mihai Pastramagiu
Teatrul Arlechino Braşov

13  OCTOMBRIE  2021

Ora 17.30 – Croitoraşul cel viteaz – de Cristian Pepino
Regia: Liviu Steciuc, scenografia: Simo Eniko
Teatrul Arlechino Braşov

14  OCTOMBRIE  2021

Ora 17.30 – Mateiaș Gâscarul – după Fazekas Mihaly
Regia:Beres Laszlo, scenografia Attila Bajko, muzica: Cari Tibor
Teatrul Arlechino Braşov

16  OCTOMBRIE  2021

Orele 10.30 și 12.30 – Cenuşăreasa – de Viorel Vârlan
Scenografia: Viorica Perju, muzica: Stefan Raducu- Dumitru
Teatrul Arlechino Braşov

17  OCTOMBRIE   2021

Orele 10.30 și 12.30 – Ridichea uriaşă – de Delia Gavlitchi
Regia: Delia Gavliţchi, scenografia:Marian Sandu, muzica: Corina Sârbu
Teatrul Arlechino Braşov

 20 OCTOMBRIE  2021

Ora 17.30 – Gulliver în ţara păpuşilor – de Liviu Steciuc
Regia: Liviu Steciuc, scenografia: Simo Eniko
Teatrul Arlechino Braşov

 21  OCTOMBRIE 2021

Ora 17.30 – Scufiţa roşie – de Valentin Dobrescu
Regia şi scenografia: Valentin Dobrescu, muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

23  OCTOMBRIE  2021 

Orele 10.30 și 12.30- Motanul încălţat – de Valentin Dobrescu
Regia: Valentin Dobrescu, muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

24 OCTOMBRIE  2021

Orele 10.30 și 12.30- Pisicile nearistocrate – de Eva Labadi
Regia : Eva Labadi, scenografia: Dio Zoltan, muzica: Cari Tibor
Teatrul Arlechino Braşov

27 OCTOMBRIE  2021

Ora 17.30 – Fata babei şi fata moşneagului – de Valentin Dobrescu
Regia si scenografia: Valentin Dobrescu, muzica: Alin Macovei Moraru
Teatrul Arlechino Braşov

28 OCTOMBRIE  2021

Ora 17.30 – Povestiri de buzunar – de Liviu Steciuc
Regia: Liviu Steciuc, scenografia: Eniko Simo
Teatrul Arlechino Braşov

30  OCTOMBRIE  2021

Orele 10.30 și 12.30- Aventurile lui Chilli Ramirez – de Ioan Gyuri Pascu
Regia: Attila Vizauer , scenografia: Mihai Pastramagiu, muzica: Ioan Gyuri Pascu
Teatrul Arlechino Braşov

31  OCTOMBRIE  2021

Orele 10.30 și 12.30- Pinocchio – de Gheorghe Balint
Regia: Gheorghe Balint, scenografia: Mihai Pastramagiu
Teatrul Arlechino Braşov

TEATRUL PARTICULAR

1  – 3 OCTOMBRIE 2021

FESTIVALUL MONODRAMEI INDEPENDENTE
Organizator Teatrul Particular Brasov
Priect cofinantat de Primaria Municipiului Brasov

1  OCTOMBRIE 2021

Ora 16.00 – Lansare de carte
Mircea M Ionescu – “Jurnalul unui om norocos”
Dinu Grigorescu – “Colecția Teatru Românesc Contemporan”
Centrul Cultural Reduta

Ora 17.00 DESCHIDEREA FESTIVALULUI
Ora 17.30 SPECTACOLUL “Remember Maria Tanase”
Regia Malina Andrei. Distributia Claudia Negroiu
Centrul Cultural Reduta

1 OCTOMBRIE 2021

Ora-19.30 SPECTACOLUL “Confesiunile unui fustangiu
Regia Ivona Boitan ..Distribuția Nicodim Ungureanu
Centrul Cultural Reduta

2 OCTOMBRIE 2021

Ora 12.00 SPECTACOLUL “10 Intrebari”
Regia Luminita Cazan. Distributia Luminita Borta
Centrul Cultural Reduta

2 OCTOMBRIE 2021

Ora 14.00 SPECTACOLUL “De ce vreau sa fiu Actor”
Regia Radu Lupu. Distributia Radu Lupu
Centrul Cultural Reduta

2 OCTOMBRIE 2021

Ora 16.00 SPECTACOLUL ” Vreau un job”
Regia Elena Ivanca. Distributia Elena Ivanca
Centrul Cultural Reduta

2 OCTOMBRIE 2021

Ora 18.00 SPECTACOLUL ” Pam!Pam”
Regia George Constantinescu.
Distributia George Constantinescu
Centrul Cultural Reduta

2 OCTOMBRIE 2021

Ora 19.30 SPECTACOLU”
4 Femei la politie”
Regia Sorin Misiriantu.
Distributia Dorina Roman
Centrul Cultural Reduta

3 OCTOMBRIE 2021

Ora 17.00 Festivitatea de premiere
ORA 17.30 SPECTACOLUL ” Freak Show”
Regia Florin Piersic jr. Distributia Florin Piersic jr
Centrul Cultural Reduta

MUZEE

1 –  30 OCTOMBRIE  2021

Muzeul Prima Şcoală Românească

Orele 9.00 – 17.00 – Luni – Duminică
Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,
„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate
Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

Orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Vineri
orele 10.00 -17.00 – Luni şi Sâmbătă
Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”

Orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Vineri
orele 10.00 -17.00 – Luni şi Sâmbătă
Expoziția temporară „Întotdeauna omul”, expoziție de grafică și ilustrație pentru copii a artistului István Damó (Ungaria)

1 – 30 OCTOMBRIE 2021

Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)

Orele 9.00 – 17.00 – Luni – Sâmbătă
orele 10.00 -17.00 – Luni şi Sâmbătă
Expoziţia permanentă: „Stefan Baciu”

1 – 30 OCTOMBRIE 2021

Muzeul de Artă Braşov

Orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia permanentă (Galeria Națională) reunește picturi și sculpturi care ilustrează evoluția artei transilvănene între secolele XVIII-XIX, evoluția artei românești între secolele XIX-XX și cea a artei brașovene de la portretele patriciatului brașovean din secolul XVIII până la lucrări realizate în perioada postbelică.

1 – 30 OCTOMBRIE 2021

Orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziția temporară „Celebrities of the Floating World”