SEPTEMBRIE  

2020

TEATRUL „SICĂ ALEXANDRESCU”

11 SEPTEMBRIE 2020

  •  Ora 20.00 – Un bilet spre fericire de Spiró György

Regia artistică: Diana Lupescu, Scenografia: Luana Drăgoiescu

Bastionul Țesătorilor

 

13 SEPTEMBRIE 2020

  • Ora 20.00 – 20 de minute cu îngerul   de Alexandr Vampilov

Regia artistică: Răzvan Marinescu, Scenografia: Mirona Faloba

Bastionul Țesătorilor

 

17 SEPTEMBRIE 2020

  •  Ora 19.00 – Dănilă Prepeleac – adaptare după povești de Ion Creangă

Regie și scenariu: Gabriel Costea

Bastionul Țesătorilor

 

20 SEPTEMBRIE 2020

  • Ora 20.00 – 20 de minute cu îngerul – de Alexandr Vampilov

Regia artistică: Răzvan Marinescu, Scenografia: Mirona Faloba

Bastionul Țesătorilor

 

24 SEPTEMBRIE 2020

  •  Ora 20.00 – Un bilet spre fericire de Spiró György

Regia artistică: Diana Lupescu, Scenografia: Luana Drăgoiescu

Bastionul Țesătorilor

 

26 SEPTEMBRIE 2020

  • Ora 20.00 – 20 de minute cu îngerul – de Alexandr Vampilov

Regia artistică: Răzvan Marinescu, Scenografia: Mirona Faloba

Bastionul Țesătorilor

 

27 SEPTEMBRIE 2020

  •  Ora 19.00 – Dănilă Prepeleac – adaptare după povești de Ion Creangă

Regie și scenariu: Gabriel Costea

Bastionul Țesătorilor

 

FILARMONICA

3 SEPTEMBRIE 2020

  • Ora 19.00 – RECITAL

Gaudeamus Quartet Filarmonica Brașov®

LUCIA NEAGOE – vioara I

RALUCA IRIMIA – vioara a II – a

LEONA VARVARICHI – violă

ȘTEFAN NEAGOE – violoncel

BASTIONUL ȚESĂTORILOR

 

10  SEPTEMBRIE 2020

  • Ora 19.00 – CONCERT

Dirijor: Ovidiu-Dan Chirilă

Solist: Florin Ionescu – Galați – vioară

Program:

  1. Elgar – Chanson de Matin
  2. Elgar – Chanson de Nuit
  3. Massenet Méditation de Thaïs
  4. de Sarasate – Melodii lăutărești
  5. Elgar – Variațiunile Enigma

BASTIONUL ȚESĂTORILOR

 

17  SEPTEMBRIE 2020

  • Ora 19.00 -CONCERT

Dirijor: Cristian Oroșanu

În program selecțiuni din: Dansurile slave de A. Dvořák și Dansurile maghiare de J. Brahms.

BASTIONUL ȚESĂTORILOR

 

24 SEPTEMBRIE 2020

  • Ora 19.00 -CONCERT

Formațiile de suflători ale Filarmonicii Brașov

Dirijor: Ovidiu-Dan Chirilă

Program: pagini de mare popularitate.

BASTIONUL ȚESĂTORILOR

 

OPERA

2 SEPTEMBRIE 2020

  •  Ora 18.00 – Recital vocal-instrumental

la pian: Sena Ducariu

Opera Brașov

 

5 SEPTEMBRIE 2020

  •  Ora 18.00 – Bărbierul din Sevilla – operă de G. Rossini

dirijor: Traian Ichim; regia: Carmen Dobrescu

Opera Brașov

 

9 SEPTEMBRIE 2020

  • Ora 18.00 – Recital vocal-instrumental

la pian: Lioara Frățilă

Opera Brașov

 

12 SEPTEMBRIE 2020

  • Ora 18.00 – My Fair Lady – musical de Fr. Loewe

dirijor: Mircea Holiartoc; regia: Anda Tabacaru

Opera Brașov

 

16 SEPTEMBRIE 2020

 Ora 10.00  – Un lup, o capră și trei iezi – spectacol pentru copii de M. Patriciu și G. Marcu

regia: Mugur Curelaru

Opera Brașov

 

19 SEPTEMBRIE 2020

  • Ora 18.00 – Magie pe Broadway

dirijor: Traian Ichim

Opera Brașov

 

23 SEPTEMBRIE 2020

  •  Ora 10.00 – Cocoșelul neascultător – spectacol pentru copii de I. Lucian

regia: Constantin Ungureanu

Opera Brașov

 

26 SEPTEMBRIE 2020

  • Ora 18.00 – Sânge vienez – operetă de J. Strauss (avanpremieră)

dirijor: Mircea Holiartoc; regia: Anda Tabacaru

Opera Brașov

                                                                                                                                       

30 SEPTEMBRIE 2020

  •  Ora 10.00 – Povestea păpușilor și a Prințesei Maya – spectacol de balet pentru copii

coregrafia: Nermina Damian, Alexandru Fotescu

Opera Brașov

                            

TEATRUL ARLECHINO

5  SEPTEMBRIE  2020

  • Ora 11.00 – Aladin şi lampa fermecată

Regia: Gheorghe Balint ,scenografia:  Mihai Pastramagiu  

Bastionul Ţesătorilor

 

6  SEPTEMBRIE  2020

  •  Ora 11.00 – Scufiţa roşie

Regia şi scenografia: Valentin Dobrescu, muzica: Alin Macovei Moraru

Bastionul Ţesătorilor

 

9  SEPTEMBRIE  2020

  •  Ora 17.30 – Gulliver în ţara păpuşilor 

Regia: Liviu Steciuc,  scenografia: Simo Eniko

Bastionul Ţesătorilor

 

16 SEPTEMBRIE   2020

  • Ora 17.30- Kiki cel neascultător

Scenografia şi păpuşile: Tomoş Tunde

Bastionul Ţesătorilor

 

19 SEPTEMBRIE   2020

  • Ora 11.00 Micul Muck

Regia: Gavril Borodan, muzica: Laura Borodan

Bastionul Ţesătorilor

 

20 SEPTEMBRIE   2020

  • Ora 11.00 – Un arici mofturici

Regia :Florenţa Vătavu şi Manuela Zaharie, muzica:Alexandru Vodă

Bastionul Ţesătorilor

 

23 SEPTEMBRIE   2020

  •  Ora 17.30- Povestea Lui Tom Degeţel

Regia Artistică Şi Scenografia: Valentin Dobrescu, Muzica :Alin Macovei Moraru

Bastionul Ţesătorilor

 

26 SEPTEMBRIE  2020

  • Ora 11.00 -Cei trei purceluşi  – de Eliza Muraru

Regia Eliza Muraru, Scenografia: Mihaly Erlika, Eliza Muraru, Dan Zorilă

Bastionul Ţesătorilor

 

27 SEPTEMBRIE   2020

  • Ora 11.00-  Ridichea uriaşă

Regia: Delia Gavliţchi, scenografia:Marian Sandu,  muzica: Corina Sârbu

Bastionul Ţesătorilor

 

30 SEPTEMBRIE   2020

  • Ora 17.30  PREMIERĂ!- Prinţesa şi bobul de mazăre

Regia: Manuela Zaharie, scenografie: Tunde Tomos

Bastionul Ţesătorilor

 

MUZEE

1 – 30  SEPTEMBRIE 2020

 MUZEUL PRIMA ŞCOALĂ ROMÂNEASCĂ

  • Orele 9.00 – 17.00 Luni – Duminică                            

Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,

„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate

Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”

 

MUZEUL DE ARTĂ BRAŞOV

1 – 30  SEPTEMBRIE 2020

  •  Orele 9.00 – 17.00 – Marţi Vineri
  •   Orele 10.00 -17.00 Luni şi Sâmbătă

Expoziţia temporară: „Fluo Immersion

  Bdul.Eroilor nr.21

 

CASA MURESENILOR

1 – 30  SEPTEMBRIE 2020

  •  Orele 9.00 -17.00 Luni – Sâmbătă

Expoziţia temporară: „Vacanţa artelor la muzeu”

Expoziţia temporară: „De la Roma la Compostela”

 

CASA MEMORIALA STEFAN BACIU

1 – 30  SEPTEMBRIE 2020

  • Orele 9.00 – 17.00 – Marţi Vineri
  • Orele 10.00 -17.00 Luni şi Sâmbătă

Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”

Strada Baiulescu nr. 9

 

MUZEUL DE ETNOGRAFIE BRAŞOV

8 – 30 SEPTEMBRIE 2020

  • Orele 9.00 – 17.00  Luni  – vineri 

Expoziția temporară: “Icoane din Scheii Braşovului”                                   

  •  Orele 9.00 – 17.00 – Luni – Vineri

Expoziţia permanentă: „Memoria fibrelor textile: de la împletitul manual la tricotajul mecanic”

  • Orele 9.00 – 17.00 – Luni – Vineri

 Expoziţia permanentă: „Patrimoniul textil”    

    

MUZEUL CIVILIZAŢIEI URBANE

8 – 30 SEPTEMBRIE 2020

  • Orele 9.00 – 17.00 – Luni – Vineri

Expoziția temporară: “Înflorituri cu acul”                                   

 

FESTIVALURI

4-6 SEPTEMBRIE 2020 Jazz & Blues Festival – 2020

4 SEPTEMBRIE 202

  • Ora 19.00 – A – C Leonte Quartet.

Ana Cristina Leonte

Bastionul Ţesătorilor

 

  • Ora 20.00 – Luiza Zan & Jazzpan Trio

Luiza Zan

Bastionul Ţesătorilor

 

5 SEPTEMBRIE 2020

  •  Ora 19.00 – Cristi Copaciu Band

Cristi Copaciu

Bastionul Ţesătorilor

 

  • Ora 21.00 – Berti Barbera & Nicu Patoi

Berti Barbera

Bastionul Ţesătorilor

 

6 SEPTEMBRIE 2020

 

  • Ora 19.00 – George Baicea Electric Blues Band

George Baicea

Bastionul Ţesătorilor

 

  • Ora 21.00 – Dorrey Lin Lyles /Lix Band

Dorrey Lin Lyles

Bastionul Ţesătorilor

                      

11-12 SEPTEMBRIE 2020 Tamtam Festival

 

11 SEPTEMBRIE 2020

  •  Orele: 14.00 – 16.00 – Muzică:jazz;Latino – jazz;Rock

Fallen Angel

Soul Serenade

Compact C

Trupa COCO

 

  • Orele: 18.00 – 21.00 – Muzică:jazz;Latino – jazz;Rock

Cvartetul Gaudeamus

Horia Mihail

Ioan-Dragoș Dimitriu

Valentin Șerban

Bucharest Tango Trio

ARENA  COLEGIUL  NA’IONAL  ANDREI ȘAGUNA

 

12 SEPTEMBRIE 2020

  •  Orele: 14.00 -16.00 – Muzică:jazz;Latino – jazz;Rock

Ioan-Dragoș Dimitriu

Valentin Șerban

Bucharest Tango Trio

Ioan Ștefănescu

4Tune

Kron Art- Gallery

 

  • Ora: 16.00 Teatru:Piazzola by Night

Bucharest Tango Trio

Bastionul Ţesătorilor

 

ALTE EVENIMENTE 

26 SEPTEMBRIE 2020

  • Ora: 19.00 – Teatru:Weekend Comedy

Distribuție: Florin Busuioc, Adelaida Zamfira

Regie:Dragoș Câmpean

Centrul Cultural Reduta

 

28 SEPTEMBRIE 2020

  • Ora: 20.00 – Teatru:Gaițele

Distribuție:Manuela Hărăbor,Tudor Istodor

Regie:Gelu Colceag

Teatrul Sică Alexandrescu