OPERA

4 AUGUST 2020

  •  Ora 10.00 – Spectacol de balet pentru copii

           coregrafia: Alexandru Fotescu

           Opera Brașov

 8 AUGUST 2020

  • Ora 19.00 – Eu te iubesc, romanță!

Opera Brașov

 11 AUGUST 2020

  • Ora 10.00 – Un lup, o capră și trei iezi – spectacol pentru copii de M. Patriciu și G. Marcu

regia: Mugur Curelaru

Opera Brașov

 19 AUGUST 2020

  • Ora 19.00 – Recital vocal-instrumental

Opera Brașov

22 AUGUST 2020

  • Ora 19.00 – „Văduva veselă” – operetă de F. Lehar (fragmente)

dirijor: Mircea Holiartoc (debut); regia: Cristian Mihăilescu

Opera Brașov

26 AUGUST 2020

  •  Ora 19.00 – Recital vocal-instrumental

Opeera Brașov

29 AUGUST

  • Ora 19.00 – „Silvia” – operetă de . Kalman (fragmente)

dirijor: Traian Ichim; regia: Anda Tabacaru

Opera Brașov

 

TEATRUL ARLECHINO

1  AUGUST  2020

  • Ora 11.00-  PREMIERĂ!

Un arici mofturici – de Florenţa Vătavu

Regia :Florenţa Vătavu şi Manuela Zaharie, muzica:Alexandru Vodă

Bastionul Ţesătorilor

2  AUGUST  2020

  •  Ora 11.00 – Fata babei şi fata moşneagului – de Valentin Dobrescu

Regia si scenografia: Valentin Dobrescu, muzica: Alin Macovei Moraru

Bastionul Ţesătorilor

19  AUGUST  2020

  •  Ora 17.30 – Capra cu trei iezide Ion Agachi

Regia artistică: Liviu Steciuc, scenografia : Manuela Zaharie

Bastionul Ţesătorilor

21 AUGUST  2020

  •  Ora 17.30 – Galoşul fermecat  – de G. Matveev

Regia artistică: Liviu Steciuc, scenografia: Valentin Dobrescu

Bastionul Ţesătorilor

 

TEATRUL PARTICULAR

 6 AUGUST  2020

  •  Ora 19.00 –  Comedia PLĂCERILE ȘI CHINURILE ADULTERULUI 

Scenariul și regia Elvira Rimbu 

Dorina Roman și Silviu Dudescu 

Locație Taverna de Altădată, str Cuza Vodă nr 5

13 AUGUST  2020

  • Ora 19.00 – DOUĂ SURORI MORTALE 

Scenariul Ana-Maria Bamberger 

Regia Dorina Roman 

Locație Taverna de Altădată, str Cuza Vodă nr 5

 1 AUGUST  2020

  • Ora 19.00 – Cine Concert Karpov Not Kasparov:
    Filmul mut ,,Lache În Harem” Bastionul Țesătorilor

 

MUZEE

MUZEUL PRIMA ŞCOALĂ ROMÂNEASCĂ

 1 – 31 AUGUST 2020

  • Orele 9.00 – 17.00 Luni – Duminică                            

Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,

„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate

Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”

 

MUZEUL DE ARTĂ BRAŞOV

1 – 31 AUGUST 2020

  •  Orele 9.00 – 17.00 – Marţi Vineri
  •  Orele 10.00 -17.00 Luni şi Sâmbătă

 Expoziţia temporară: „Fluo Immersion

Bdul.Eroilor nr.21

 

CASA MURESENILOR

 6 – 13 AUGUST 2020

  •  Orele 9.00 -17.00 Luni – Sâmbătă

Expoziţia temporară: „Vacanţa artelor la muzeu”

Expoziţia temporară: „De la Roma la Compostela”

 

 CASA MEMORIALA STEFAN BACIU

 1- 31 AUGUST  2020

  • Orele 9.00 – 17.00 – Marţi Vineri
  • Orele 10.00 -17.00 Luni şi Sâmbătă

Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”

Strada Baiulescu nr. 9

 

 MUZEUL DE ETNOGRAFIE BRAŞOV

 1 – 31 AUGUST 2020

  • Program Marţi Duminică  10.00 – 18.00

Expoziţia permanentă: „Memoria fibrelor textile: de la împletitul manual la tricotajul mecanic”

 

Muzeul de Etnografie Braşov

  •  Program Marţi Duminică  10.00 – 18.00

Expoziţia permanentă: „Patrimoniul textil”

 

MUZEUL CIVILIZAŢIEI URBANE

 17 –  31 AUGUST 2020

  • Program Marţi Duminică  10.00 – 18.00

Expoziţia temporară: “Icoane din Scheii Braşovului”